Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arnold Schwarzenegger bude mít v rodném městečku muzeum

Magazín

  13:32
ŠTÝRSKÝ HRADEC - Dvoutisícové městečko Thal u rakouského Štýrského Hradce získá brzy novou atrakci. V rodném domě nejslavnějšího zdejšího rodáka Arnolda Schwarzeneggera se totiž otevře jeho muzeum.

Arnold Schwarzenegger před svým rodným domem foto: ČTK

Návštěvníci v něm uvidí, jak někdejší hvězda hollywoodských akčních filmů a dnešní kalifornský guvernér v dětství žil a jaká byla jeho cesta ke slávě.

Muzeum vzniká v domě číslo 145, v němž Schwarzenegger do 18 let žil s rodiči a bratrem. Pak odešel do světa. Za projektem stojí bývalý Arnoldův spolužák Peter Urdl, který s pozdějším představitelem Terminátora seděl v jedné lavici. Nyní šéfuje společnosti Arnie´s Life, která expozici chystá.

Peníze poskytl velký Schwarzeneggerův fanoušek, podnikatel Christian Baha. Dvoupatrová budova se žlutou fasádou je stará asi 200 let. Prošla důkladnou rekonstrukcí. Provozovatelé muzea ji upravili přesně podle Schwarzeneggerových vzpomínek. Na ně se spolehli i při výběru zařízení. Fotografie vnitřku domu totiž neexistují.

Arnold Schwarzenegger ve svém domě

Na fasádě se už skví červený štít s nápisem "rodný dům Arnolda Schwarzeneggera". Kreslený portrét kalifornského guvernéra přivítá návštěvníky hned u schodiště. V minulosti tam na zdi bývaly lovecké výjevy. Dům totiž sloužíval jako hájovna.

Obrazy lovců a zabitých zvířat naháněly malému Arnoldovi hrůzu. "V mých vzpomínkách to byl děsivý obraz. Můj bratr a já jsme se ho, kdykoliv jsme šli po schodech nahoru, hrozně báli. Na naše naléhání ho pak otec přetřel bílou barvou," zavzpomínal při loňské listopadové návštěvě svého bývalého domova někdejší představitel hrozivých filmových postav. I když Urdl povolal restaurátora, aby malbu znovu pod nánosem objevil, zachránit se ji nepodařilo.

Prokurista firmy Arnie´s Life Helmut Gombocz uvedl, že on a jeho spolupracovníci týdny prolézali sklepy, půdy a bleší trhy, aby dali dohromady autentické předměty. Urdl dodal, že téměř vše pochází z Thalu.

Místní se prý do projektu s nadšením zapojili. Místnosti v domě by tak měly vypadat jako v době Schwarzeneggerova dětství. V kuchyni z 50. let minulého století nechybí kredenc, porcelánové cukřenky, lavory na mytí nádobí, vyšívané dečky na zdech či staré rádio. Návštěvníci si budou moci přečíst třeba i rukou psaný recept na plněné kedlubny.

Arnold Schwarzenegger

Řadu dalších exponátů poskytl sám Schwarzenegger. Provozovatelé muzea věci přepravují z USA do Thalu. V domě by neměla chybět ani figurína Terminátora.

Zařízení rodného domu by měl být ale jen začátek. Kolem objektu by postupně měla podle plánů vyrůst "Arnoldova vesnička" s restaurací, kinem, obchodem se suvenýry a dalšími výstavními plochami o rozloze přes 1000 metrů čtverečních. V nové muzejní budově organizátoři chtějí Schwarzeneggera představit jako "nejlepšího kulturistu všech dob", jako filmovou hvězdu a jako uznávaného politika.

Slavnostní otevření se mělo původně odehrát 18. června. V tu dobu ale světoznámý kalifornský politik se štýrskými kořeny nemá čas. Na zahájení provozu v Thalu by prý nechtěl chybět. Podle Urdla se tedy termín odsouvá a první návštěvníci by si mohli muzeum prohlédnout zřejmě v červenci nebo nejpozději v srpnu.

Autoři: ,

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat