Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Arnold Schwarzenegger bude mít v rodném městečku muzeum

Arnold Schwarzenegger před svým rodným domem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arnold Schwarzenegger před svým rodným domem | foto: ČTK

ŠTÝRSKÝ HRADEC Dvoutisícové městečko Thal u rakouského Štýrského Hradce získá brzy novou atrakci. V rodném domě nejslavnějšího zdejšího rodáka Arnolda Schwarzeneggera se totiž otevře jeho muzeum.

Návštěvníci v něm uvidí, jak někdejší hvězda hollywoodských akčních filmů a dnešní kalifornský guvernér v dětství žil a jaká byla jeho cesta ke slávě.

Muzeum vzniká v domě číslo 145, v němž Schwarzenegger do 18 let žil s rodiči a bratrem. Pak odešel do světa. Za projektem stojí bývalý Arnoldův spolužák Peter Urdl, který s pozdějším představitelem Terminátora seděl v jedné lavici. Nyní šéfuje společnosti Arnie´s Life, která expozici chystá.

Peníze poskytl velký Schwarzeneggerův fanoušek, podnikatel Christian Baha. Dvoupatrová budova se žlutou fasádou je stará asi 200 let. Prošla důkladnou rekonstrukcí. Provozovatelé muzea ji upravili přesně podle Schwarzeneggerových vzpomínek. Na ně se spolehli i při výběru zařízení. Fotografie vnitřku domu totiž neexistují.

Arnold Schwarzenegger ve svém domě

Na fasádě se už skví červený štít s nápisem "rodný dům Arnolda Schwarzeneggera". Kreslený portrét kalifornského guvernéra přivítá návštěvníky hned u schodiště. V minulosti tam na zdi bývaly lovecké výjevy. Dům totiž sloužíval jako hájovna.

Obrazy lovců a zabitých zvířat naháněly malému Arnoldovi hrůzu. "V mých vzpomínkách to byl děsivý obraz. Můj bratr a já jsme se ho, kdykoliv jsme šli po schodech nahoru, hrozně báli. Na naše naléhání ho pak otec přetřel bílou barvou," zavzpomínal při loňské listopadové návštěvě svého bývalého domova někdejší představitel hrozivých filmových postav. I když Urdl povolal restaurátora, aby malbu znovu pod nánosem objevil, zachránit se ji nepodařilo.

Prokurista firmy Arnie´s Life Helmut Gombocz uvedl, že on a jeho spolupracovníci týdny prolézali sklepy, půdy a bleší trhy, aby dali dohromady autentické předměty. Urdl dodal, že téměř vše pochází z Thalu.

Místní se prý do projektu s nadšením zapojili. Místnosti v domě by tak měly vypadat jako v době Schwarzeneggerova dětství. V kuchyni z 50. let minulého století nechybí kredenc, porcelánové cukřenky, lavory na mytí nádobí, vyšívané dečky na zdech či staré rádio. Návštěvníci si budou moci přečíst třeba i rukou psaný recept na plněné kedlubny.

Arnold Schwarzenegger

Řadu dalších exponátů poskytl sám Schwarzenegger. Provozovatelé muzea věci přepravují z USA do Thalu. V domě by neměla chybět ani figurína Terminátora.

Zařízení rodného domu by měl být ale jen začátek. Kolem objektu by postupně měla podle plánů vyrůst "Arnoldova vesnička" s restaurací, kinem, obchodem se suvenýry a dalšími výstavními plochami o rozloze přes 1000 metrů čtverečních. V nové muzejní budově organizátoři chtějí Schwarzeneggera představit jako "nejlepšího kulturistu všech dob", jako filmovou hvězdu a jako uznávaného politika.

Slavnostní otevření se mělo původně odehrát 18. června. V tu dobu ale světoznámý kalifornský politik se štýrskými kořeny nemá čas. Na zahájení provozu v Thalu by prý nechtěl chybět. Podle Urdla se tedy termín odsouvá a první návštěvníci by si mohli muzeum prohlédnout zřejmě v červenci nebo nejpozději v srpnu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....