7. února 2007 11:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Astronautka chtěla unést sokyni

Únos překazila policie. Vpravo Lisa Nowaková po zatčení, vlevo před červencovou misí raketoplánu Discovery na ISS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únos překazila policie. Vpravo Lisa Nowaková po zatčení, vlevo před červencovou misí raketoplánu Discovery na ISS. | foto: ČTK

ORLANDO Milostný trojúhelník není neobvyklou situací ani mezi americkými astronauty. Neovladatelná žárlivost dovedla astronautku Lisu Nowakovou až k pokusu o únos.

V tmavé paruce, s brýlemi a v kabátu s kapucí si Nowaková počíhala na letišti v Orlandu na Floridě na svou sokyni v lásce a pokusila se ji unést. Oznámila to včera tamní policie. Třiačtyřicetiletá Nowaková, která se zúčastnila červencové mise raketoplánu Discovery na Mezinárodní vesmírnou stanici, byla obviněna z pokusu o únos a dalších trestných činů, mimo jiné z ublížení na těle. Včera odpoledne ji soudce dokonce obvinil z pokusu o vraždu.

Vdaná matka tří dětí řekla policii, že odjela z Houstonu na 1500 kilometrů vzdálené mezinárodní letiště v Orlandu, aby se zde střetla s Colleen Shipmanovou. Tuto ženu považovala za svou rivalku ve hře o city astronauta Billa Oefeleina. Též Oefelein se coby pilot účastnil mise Discovery, ale v prosinci.

Shipmanová má podle listu Orlando Sentinel hodnost kapitánky v americkém letectvu a patří k jednotce ze základny ležící poblíž Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Plán Nowakové neměl daleko k filmovému scénáři. Na letiště dorazila v přestrojení v pondělí okolo půlnoci a čekala na přílet Shipmanové z Houstonu. Pak ji sledovala do garáží, vyzbrojena pepřovým sprejem, ocelovou paličkou a vzduchovkou. Astronautka měla u sebe též černé rukavice, skládací nůž s deseticentimetrovou čepelí, gumovou hadici a pytle na odpadky. Policii zavolala kolem čtvrté ráno Shipmanová. Mužům zákona řekla, že ji od letiště až na parkoviště sledovala tmavovlasá žena v brýlích, kabátě a s kapucí na hlavě. Slyšela její kroky, proto skočila do auta a zamkla se v něm.

Žena pak zaklepala na okno, chtěla svézt a zapůjčit mobilní telefon. Shipmanová sice odmítla, ale stáhla kousek okénko, aby ji žena slyšela, načež dostala do obličeje dávku „nějaké chemikálie“, která ji pálila v očích. Byla ale schopná odjet až k budce, kde se vybírá parkovné, a požádat o pomoc.

Policie krátce poté spatřila Nowakovou, jak cpe zmiňované předměty do koše na blízké autobusové zastávce. Shipmanová pak Nowakovou identifikovala jako ženu, jež ji sledovala. Astronautka na policii vypověděla, že nechtěla své domnělé sokyni fyzicky ublížit, jenom ji vystrašit. Policie našla později při prohlídce auta Nowakové dopis popisující, jak moc astronautka milovala Oefeleina, e-maily od Shipmanové Oefeleinovi, plánek, jak se dostat k domu Shipmanové a účtenky dokládající, že Nowaková platila během své cesty z Houstonu pouze v hotovosti, včetně noci v hotelu.

Policisté objevili též pleny; Nowaková jim pak řekla, že je měla proto, aby nemusela během cesty dlouhé 1500 kilometrů zbytečně zastavovat. Podle posledních zpráv soudce zamítl žádost o propuštění Nowakové na kauci, protože její čin kvůli držení zbraní překvalifikoval na pokus o vraždu. Podle světových agentur tak astronautce hrozí i doživotní vězení.
kat, afp

Najdete na Lidovky.cz