Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Atrakce zoo v Plzni - americký tank Sherman

Legendární americký tank M4 Sherman z druhé světové války byl odhalen v plzeňské zoo v rámci Slavností svobody. Přítomna byla i skupina nadšenců s další historickou vojenskou technikou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární americký tank M4 Sherman z druhé světové války byl odhalen v plzeňské zoo v rámci Slavností svobody. Přítomna byla i skupina nadšenců s další historickou vojenskou technikou. | foto: ČTK

PLZEŇ Novou atrakci - autentický legendární americký tank M4 Sherman z druhé světové války - má od včerejška plzeňská zoologická zahrada. Hlavní symbolicky míří na bývalou podzemní pevnost, kde za války sídlil německý generální štáb protiletecké obrany.

Kryt je nyní v areálu zoo, která ho přeměňuje částečně na expozici věnovanou válce a částečně na světově unikátní "podzemní zoo". V krytu budou ukázky živočichů žijících pod zemí, řekl při slavnostním odhalení tanku ředitel zoo Jiří Trávníček.

Legendární americký tank M4 Sherman z druhé světové války byl odhalen v plzeňské zoo v rámci Slavností svobody.

Do akce se zapojil vnuk generála Pattona
Myšlenka přivézt do Plzně tank, který na začátku května 1945 město osvobozoval, vznikla před asi čtyřmi lety při tradičních městských Slavnostech svobody. Angažoval se v ní především George Patton Waters - vnuk amerického generála osvoboditele George Pattona. Kvůli vyřízení všech nutných formalit a povolení napsal na 2000 mailů a dopisů od prezidenta Václava Klause po všechny možné americké, německé a české úřady. Tank byl od konce války v Německu na americké vojenské základně ve Vilsecku.

"Byla to určitě nejhorší věc v životě, kterou jsem řešil. Řešili jsme to s mnoha desítkami lidí tři roky velmi intenzivně. Ještě v úterý před třemi dny jsme si nebyli jisti, jestli ten tank tady bude," přiznal Trávníček. Po dlouhé byrokratické válce totiž v úterý celou kolonu převážející tank do Plzně zastavil kousek před hranicemi v Rozvadově německý celník a obrátil ji zpět. Do Čech se rozjela až díky osobní intervenci amerického velvyslance v ČR Normana Eisena.

Legendární americký tank M4 Sherman z druhé světové války byl odhalen v plzeňské zoo v rámci Slavností svobody. Přítomna byla i skupina nadšenců s další historickou vojenskou technikou.

Symbol svobody
Tank věnovaly USA Vojenskému historickému ústavu v Praze, jenž ho trvale zapůjčil do zoo. Podle Trávníčka není možné zjistit, zda tento konkrétní tank v květnu 1945 přímo osvobozoval Plzeň. "Bohužel jsme nebyli schopni zjistit jména posádky," řekl. Tank vážící bezmála 32 tun ale nepochybně patřil 16. obrněné divizi, jež město osvobodila. Po válce, kdy se Američané dostali jen k demarkační čáře za Plzní, se technika vrátila do Německa a desítky let zůstala na amerických základnách.

Slavnostního odhalení tanku se zúčastnil i Eisen. "Tank Sherman jednoznačně symbolizuje svobodu, ne jen vítězství nad nacisty. USA a ČR se spojily v boji za svobodu," řekl. Připomínky konce druhé světové války mají pro něj i velký osobní význam. "Můj otec i otec mé manželky sloužili v americké armádě v druhé světové válce," vzpomněl.

U odhalení tanku byl přítomen i americký velvyslanec v ČR Norman Eisen (druhý zprava), který pohovořil s válečnými veterány.

Tank M4

Posádku tanku M4 Sherman tvořilo pět mužů. Stroj, jenž jel maximální rychlostí 48 kilometrů za hodinu, byl hlavním tahounem pozemních operací západní fronty. Tanky se začaly vyrábět krátce před druhou světovou válkou a vyrobilo se jich v několika sériích na 55.000 kusů. Střední tank nenašel přímého následovníka, koncem války začaly USA zavádět těžší Pershing. Shermany USA po válce postupně vyřazovaly, v mnoha armádách ale sloužily a byly modernizovány až do 70. let minulého století.


Asi posledním tankem Sherman v Česku byl model, který tři roky po válce vyrobili učni plzeňské Škodovky a poslali ho jako "tank míru a svobody" komunistickému vůdci Klementu Gottwaldovi. "Údajně se mu model moc líbil, ale jen do té doby, než zjistil, že je to americký tank, pak model rychle putoval do depozitáře," dodal šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!