Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Barmanská putovní kniha míří do světa

Magazín

  14:44
PRAHA - V pražském Bugsy's Baru byla včera jako součást oslav Světového dne koktejlu vypuštěna do světa unikátní Barmanská putovní kniha. Zvlášností je, že kniha je prázdná. Své recepty do ní může zapsat každý barman, kterému se dostane do ruky.
Koktejl bar - ilustrační foto.

Koktejl. foto: Lidové noviny

Luxusní vazba obsahuje 333 nepopsaných stran, na které budou největší mistři barmanského řemesla zapisovat své receptury a rady. Iniciátorem myšlenky je novinář a znalec dobrého pití Adam Slavík.

KoktejlKniha je určena pro 333 barmanských osobností celého světa. Každý barman do ní napíše své poselství nebo autorskou recepturu, přidá své iniciály a název baru a pošle knihu jinému kolegovi dle svého výběru. Osud knihy je tak ponechán zcela v rukou jejích pisatelů.

Zájemci budou moci sledovat její cestu na stránkách www.bartenderstravellingbook.com. Autor projektu Adam Slavík očekává návrat knihy do Čech nejdříve za šest nebo sedm let. První osobností, která se podepíše na stránky Barmanské knihy, je barman a majitel Bugsy's Baru Václav Vojíř.

Večírek byl stylový, servírovaly se jak tradiční míchané nápoje, tak žhavé novinky zpoza barových pultů. Mezi kmotry, kteří slavnostně vyslali knihu do světa, patřil i textař Michal Horáček. Výtěžek z večera poputuje na konto občanského sdružení Centrum pro všechny.  


Barmanská putovní kniha je už sama o sobě unikát. Vazba byla vyrobena v dílně Jiřího Fogla, který je považován za jednoho z největších českých mistrů knihařského řemesla. Je vázána v kůži s ozdobnými ornamenty a opatřena ručně vyrobeným papírem z manufaktury ve Velkých Losinách, jedné z nejstarších papírenských dílen v Evropě. Knihu bude doprovázet také CD s písní Don't Get Any Ideas od jazzového varhaníka Ondřeje Pivce.