Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barrandov vystaví ve Varech filmové kostýmy i rekvizity

Magazín

  7:00
PRAHA - Vrchní, prchni!, Florenc 13,30, Cirkus Humberto, ale i Rytíři ze Šanghaje a bondovka Casino Royale jsou mezi tituly, jejichž dějištěm byly Karlovy Vary. Lázeňské město se objevilo na filmovém plátně a v případě seriálů i na televizní obrazovce a oblíbily si je také zahraniční filmové štáby.

Vrchní, prchni - Josef Abrhám foto: Kirké

I proto jím coby filmovou lokací bude provázet výstava, kterou od 5. července připravilo Barrandov Studio ve vile nad Thermalem. Návštěvníky poučí o zhruba dvou desítkách titulů vybraných z více než 120 filmů a seriálů, které se tu natáčely.

"Kromě zajímavostí ze zákulisí natáčení představí expozice vybrané kostýmy a rekvizity, z nichž některé vystavíme vůbec poprvé," řekl ČTK vedoucí marketingu barrandovského studia Jan Hlubek. Půjde například o filmové originály obrazů Lukrécie profesora Nejezchleba z kultovního filmu Smrt krásných srnců, kostým Lucie Bílé z filmu Král Ubu, šaty Chantal Poullainové z filmu Kopytem sem, kopytem tam nebo sci-fi kostým z filmu Zítra vstanu a opařím se čajem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zahraniční zakázky, které alespoň zčásti prošly Karlovými Vary, připomeneme mimo jiné orientálním vyřezávaným křeslem, které vzniklo speciálně pro snímek Rytíři ze Šanghaje," uvedla k zajímavostem expozice vedoucí barrandovského Fundusu Věra Krátká.

Puzzle i hledání rozdílů

Především na dětské návštěvníky výstavy čekají interaktivní prvky, jako například skládání puzzle s filmovými motivy nebo hledání rozdílů mezi zdánlivě totožnými filmovými záběry. U panelů s Cirkusem Humberto si děti budou moci žonglovat. Pro všechny malé i velké návštěvníky bude po dobu festivalu připravena filmová kostymérna s fotoateliérem, odkud si všichni zájemci mohou odnést památeční fotografie v autentických filmových kostýmech z Barrandova.

"Budou tam připraveny i kostýmy ve stylu oblíbené lázeňské módy z období první republiky a secese, z nichž některé si zahrály i v nedávno uvedeném seriálu České televize," upozornila Krátká. Výstava bude v Becherově vile přístupna až do konce srpna, vždy od 10 do 17 hodin kromě pondělí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...