1. května 2018 10:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Baťově kanálu je osmdesát let. Začíná nová plavební sezona

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

VESELÍ NAD MORAVOU Na Baťově kanále na jihu Moravy v úterý oficiálně zahájí novou plavební sezonu. Při slavnostním odemykání ve Veselí nad Moravou si lidé připomenou 80. výročí existence kanálu, který původně sloužil nákladní dopravě, v současnosti se využívá výhradně k rekreační plavbě. Navštěvuje je ho stále více lidí, loni jich bylo zhruba 90 tisíc. V úterý mohou turisté také poprvé v tomto roce vyrazit na splouvání Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem.

Na úterní  oslavě ve Veselí nad Moravou bude představena nová publikace Baťův kanál - od myšlenky k nápadu, která mapuje historii této vodní cesty od jejího vzniku v roce 1938. Ve spolupráci s Českou poštou bude také fungovat unikátní lodní pošta. Pro návštěvníky jsou připraveny také plavby lodí, ukázky práce technického plavidla Jožin, které se na kanále stará o pořádek, vystoupení kapel nebo soutěže pro děti. 

Vodácká sezona se v úterý otevírá také na Teplé Vltavě. První lodě se na úsek řeky mohou vydat u Soumarského mostu v 8:00. V květnu a v červnu se splouvá jen o svátcích a víkendech, od prázdnin každý den. Šumavský národní park doporučuje, aby se zájemci o zdolání zhruba patnáctikilometrového úseku do Pěkné předem elektronicky zaregistrovali v rezervačním systému.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz