Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Beethovenova Eliška je na světě, byla to prý pěvkyně

Ludwig van Beethoven | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludwig van Beethoven | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Německý muzikolog Klaus Martin Kopitz tvrdí, že se mu podařilo zjistit totožnost ženy, které Ludwig van Beethoven věnoval svou proslulou drobnou skladbu Pro Elišku. Touto ženou prý byla německá pěvkyně Elisabeth Roeckelová, která přišla do Vídně v roce 1807 nebo 1808.

Elisabeth Roeckelová byla sestra Josepha Augusta Roeckela, který v roce 1806 zpíval Florestana ve vídeňském provedení Beethovenovy opery Fidelio, dirigovaném samým autorem. "Elisabeth přišla v roce 1807 nebo 1808 do Vídně za bratrem a byla rychle přijata v úzkém kruhu kolem Beethovena," řekl Kopitz.

Vědec vysvětlil, že nedávno našel v archivech vídeňské katedrály svatého Štěpána dokumenty, které potvrzují, že Elisabeth Roeckelová byla známá také pod jménem Elise (Eliška). "Ví se, že Beethoven napsal tuto klavírní skladbu v roce 1810 a že oba pojilo úzké přátelství. Zdá se tedy zřejmé, že skladba byla věnována jí. V Beethovenově životě v té chvíli žádná jiná Elise nebo Elisabeth nebyla," prohlásil německý muzikolog.

Podle něho "je jasné, že ji měl Beethoven moc rád". Opravdovou povahu jejich vztahu ale Kopitz neupřesnil. Uvedl však, že tato žena, která se provdala za Beethovenova přítele a hudebního rivala Johanna Nepomuka Hummela, dostala krátce před Beethovenovou smrtí pramen jeho vlasů.

Elisabeth Roeckelová se narodila v roce 1793 a zemřela v roce 1883. Beethoven žil v letech 1770 až 1827. Kopitzův článek o tomto objevu má příští rok zveřejnit Beethovenovo muzeum v Bonnu.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...