30. června 2009 16:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Beethovenova Eliška je na světě, byla to prý pěvkyně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ludwig van Beethoven | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludwig van Beethoven | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Německý muzikolog Klaus Martin Kopitz tvrdí, že se mu podařilo zjistit totožnost ženy, které Ludwig van Beethoven věnoval svou proslulou drobnou skladbu Pro Elišku. Touto ženou prý byla německá pěvkyně Elisabeth Roeckelová, která přišla do Vídně v roce 1807 nebo 1808.

Elisabeth Roeckelová byla sestra Josepha Augusta Roeckela, který v roce 1806 zpíval Florestana ve vídeňském provedení Beethovenovy opery Fidelio, dirigovaném samým autorem. "Elisabeth přišla v roce 1807 nebo 1808 do Vídně za bratrem a byla rychle přijata v úzkém kruhu kolem Beethovena," řekl Kopitz.

Vědec vysvětlil, že nedávno našel v archivech vídeňské katedrály svatého Štěpána dokumenty, které potvrzují, že Elisabeth Roeckelová byla známá také pod jménem Elise (Eliška). "Ví se, že Beethoven napsal tuto klavírní skladbu v roce 1810 a že oba pojilo úzké přátelství. Zdá se tedy zřejmé, že skladba byla věnována jí. V Beethovenově životě v té chvíli žádná jiná Elise nebo Elisabeth nebyla," prohlásil německý muzikolog.

Podle něho "je jasné, že ji měl Beethoven moc rád". Opravdovou povahu jejich vztahu ale Kopitz neupřesnil. Uvedl však, že tato žena, která se provdala za Beethovenova přítele a hudebního rivala Johanna Nepomuka Hummela, dostala krátce před Beethovenovou smrtí pramen jeho vlasů.

Elisabeth Roeckelová se narodila v roce 1793 a zemřela v roce 1883. Beethoven žil v letech 1770 až 1827. Kopitzův článek o tomto objevu má příští rok zveřejnit Beethovenovo muzeum v Bonnu.
Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz