Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Berlín vystaví model Germanie

BERLÍN Berlín jako hlavní město mohutného nacistického impéria překypující velkolepou architekturou – Germania. Taková byla vize říšského vůdce Adolfa Hitlera, kterou měl uskutečnit jeho osobní architekt Albert Speer. Po desítky let byly jeho plány považovány za natolik nereálné a šílené, že se objevovaly pouze v odborných publikacích vědeckých institucí.

Tento týden bylo toto tabu prolomeno. V pondělí byla v Berlíně slavnostně otevřena výstava, na které bude od soboty možné vidět architektonický model Germanie.

„Chtěli jsme se vyhnout tomu, aby byla výstava viděna ve špatném světle,“ vysvětloval deníku The Times archivář Karl Dettmaer, který se snažil zpracovat citlivé téma Germanie již od 80. let. Proto expozice stojí v blízkosti památníku holocaustu. Tím se autoři výstavy snažili vyhnout nařčení, že se pokoušejí oslavovat nacistickou éru.

Židé jako oběti Germanie
„Umístění výstavy v těsné blízkosti památníku nám připomíná, že na stavbu Germanie doplatili zejména Židé. Byli vyhnáni ze svých domovů, aby jejich zbořené domy uvolnily místo pro tento megalomanský plán,“ řekl v pondělí při slavnostním otevření výstavy německý ministr financí Peer Steinbrück. „Jejich takzvané přesídlení bylo prvním krokem na cestě ke smrti v ghettech či koncentračních táborech,“ dodal.

Hitlerovo město snů mělo ohromovat především svou velikostí. V centru Germanie měl podle návrhu Speera stát Velký sál s kupolí vysoký až 220 metrů, určený až pro 150 tisíc lidí. Zde se měly konat projevy a velká shromáždění. Další obří budovou mělo být německé kancléřství, které by stálo na místě dnešního.

Velikost Hitlerovy pracovny byla projektována na 900 metrů čtverečních (pracovna Angely Merkelové má pro srovnání pouhých 142 metrů čtverečních). Přestavěna měla být prakticky celá metropole – ulice, dopravní tepny, v plánu byla i nová univerzita.

Radost z bombardování Berlína
„Berlín bude srovnatelný pouze s metropolemi starověkých Egypťanů, Babyloňanů nebo Římanů. Co bude vedle něho znamenat Londýn nebo Paříž?“ prohlašoval svého času hrdě diktátor.

Jeho troufalá vize však skončila dříve, než předpokládal. Ačkoli Albert Speer pečlivě načrtl do detailu veškeré plány města, do konce války se z projektu mnoho nerealizovalo. Němci měli tři hlavní překážky: nedostatek pracovní síly, stavebního materiálu a množství staveb, které jim stály v cestě.

Speer měl dokonce radost z bombardování Berlína, protože zničilo domy, které by stejně musely být kvůli Germanii zlikvidovány. Architekt je na výstavě představen jako záporná postava, která hodlala chladnokrevně využít neštěstí Židů k výstavbě Hitlerovy metropole.

Později se od svých záměrů distancoval. „Místo toho, aby byla Germania městem pro Hitlera, stala se jeho hrobem,“ zapsal si po válce do deníku. Výstava bude pro veřejnost otevřena v sobotu a potrvá až do konce roku.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.