Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berlínský lékař věří, že našel tělo zavražděné Luxemburgové

Magazín

  7:12
BERLÍN - Devadesát let po smrti Rosy Luxemburgové možná objevil berlínský patolog pravé tělo této zakladatelky Komunistické strany Německa. Torzo bez hlavy a spodních částí rukou a nohou prý má shodné znaky s postavou zavražděné levicové političky.

Berlínský lékař tvrdí, že našel tělo zavražděné Luxemburgové. foto: ČTK

Pravost nálezu ale ještě musí potvrdit testy DNA, napsal dnes na svých internetových stránkách německý magazín Der Spiegel.

Tělo objevil náhodou vedoucí oddělení soudního lékařství na berlínské klinice Charité Michael Tsokos v nemocničním skladu, když připravoval výstavu. "Z 90 procent jsem si jistý", že je to Luxemburgová, řekl agentuře Reuters. Nalezené tělo je podle něj "úžasně podobné skutečné Rose Luxemburgové".

Prozkoumání mrtvoly na počítačovém tomografu ukázalo, že patřilo ženě, které bylo v okamžiku smrti mezi 40 a 50 lety, trpěla artrózou a měla různě dlouhé nohy. Slavné revolucionářce bylo v době zavraždění 47 let a potýkala se s vrozeným vykloubením kyčlí, což u ní zapříčinilo odlišnou délku dolních končetin.

Luxemburgová stála spolu s Karlem Liebknechtem v čele povstání levicových Spartakovců, jež vypuklo v Berlíně počátkem roku 1919. Německá vláda ho však rychle potlačila, oba politici byli zajati, mučeni a nakonec zabiti.

Luxemburgovou vojáci střelili do hlavy a její tělo hodili do řeky. Později bylo uloženo na hřbitově v berlínské čtvrti Friedrichsfelde, kam chodí každoročně uctít její památku tisíce stoupenců levice.

Tsokos však nevěří, že tělo Luxemburgové bylo vůbec pohřbeno. Jeho hypotézu prý potvrzují četné nesrovnalosti v protokolu z pitvy domnělého těla polské rodačky, která byla provedena v červnu 1919.

Berlínský patolog nyní doufá, že získá některé osobní věci Luxemburgové, z nichž by mohl odebrat DNA a porovnat ho s nalezeným torzem. Zkoušel ho už získat z poštovních známek, které jedna z význačných postav komunistického hnutí používala, nepodařilo se mu však získat použitelný vzorek.

Autor: