Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bez dýchání vydržel pod vodou 17 minut

Magazín

  20:24
CHICAGO - Americký iluzionista David Blaine pokořil světový rekord v zadržení dechu pod vodou. Blaine vydržel nedýchat 17 minut a čtyři vteřiny. Pokus o rekord se uskutečnil před zraky milionů diváků v televizní talkshow Oprah Winfreyové.

David Blaine překonal světový rekord v zadržení dechu pod vodou. foto: APČTK

Pětatřicetiletý Blaine, který má za sebou nejeden ztřeštěný kousek, například 44 dní strávených bez jídla ve skleněné krychli zavěšené nad londýnskou Temží nebo týden ponořený ve vodě v New Yorku, svůj nový kousek předvedl ve vodou naplněné kouli o průměru 2,5 metru, kterou jeho tým nazval lidské akvárium.

Aby překonal dosavadní nejlepší výsledek v zadržení dechu zapsaný v Guinnessově knize rekordů, musel Blaine vydržet bez dýchání déle než 16 minut a 32 vteřin. To je totiž čas, kterého dosáhl letos 10. února Švýcar Peter Colat.

Blaine považoval svůj dnešní pokus za velkou výzvu, protože musel při přímém přenosu zachovat mezi hlučícími diváky talkshow naprostý klid. Doposud naopak davy přispívaly svým povzbuzováním k jeho úspěchu. "Když něco děláte a lidé se na to dívají, berete to jako povzbuzení. Nemůžete couvnout, nemůžete se vytratit a nemůžete švindlovat," řekl. "Kdybych to dělal sám, pravděpodobně bych se z té plexisklové krabice v Londýně vysoukal a chňapnul bych po nějakém jídle," dodal. 

Blaine se o rekord pokoušel už dříve
Blaine se před pokusem uvolnil a snížil tepovou frekvenci, aby minimalizoval spotřebu kyslíku. Předtím, než vstoupil do akvária, dýchal pomocí masky 23 minut jen čistý kyslík, aby dostatečně zásobil svoji krev a vyloučil z ní kysličník uhličitý. Podle Guinnessovy knihy rekordů je povolena až třicetiminutová takzvaná kyslíková hyperventilace.

Rekordu v zadržení dechu se pokusil Blaine dosáhnout už v květnu 2006 na závěr týdne stráveného v akváriu s kyslíkovou maskou. Tehdy ale předtím nedýchal čistý kyslík. Hranice, kterou měl tehdy překonat, byla u tohoto typu pokusu osm minut a 58 vteřin. Po sedmi minutách pokusu ale musel být  z akvária vyproštěn, protože upadl do bezvědomí a dostal křeče.
Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...