Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Bhútánský 'dračí král' je nejmladší na světě

Magazín

  11:19
THIMPHU - Vládce himálajského Bhútánu Džigme Khesar Namgjel Vangčuk byl dnes korunován králem. Ve svých 28 letech se tak stal nejmladším monarchou na světě.

Mnich se klaní čerstvě korunovanému králi foto: ČTK

Džigme Khesar vykonává reformovanou funkci vládce již od roku 2006, kdy se jí vzdal jeho otec Džigme Singhje Vangčuk, za krále byl ale korunován teprve dnes. Právě dnešní datum totiž doporučili astrologové jako nejlepší - z hlediska bhútánského kalendáře je to osmý den devátého měsíce roku krysy, což je prý šťastné datum pro vládce i zemi.

Na korunovaci pátého "dračího krále" (druk gjalpo) se do vyzdobeného hlavního města Thimphu přišly podívat desetitisíce lidí z celé země, od kočovných pastevců jaků, kteří cestovali pěšky řadu dní z ledových himálajských hor na severu země, až po příslušníky hinduistické menšiny, kteří do metropole doputovali ze subtropického jihu.

Dračí král (uprostřed) je nejmladším světovým vládcemKorunovační obřad se uskutečnil v rozlehlé bílé pevnosti ze 17. století, která slouží současně jako administrativní budova i jako klášter. Džigme Khesara, oděného do roucha v červené a zlaté barvě, uvítali tancem v rytmu bubnů, trub a činelů pestrobarevně oblečení bosí tanečníci. Pak mu jeho
otec v trůnním sále paláce na hlavu posadil červenočernou stříbrem vyšívanou hedvábnou a saténovou korunu s obrázky bílých lebek a s modrou havraní hlavou na vrcholku. Tato koruna představuje nejvyšší válečné božstvo Bhútánu a monarchii, která zemi sjednotila před sto lety.

Král se usadil se zkříženýma nohama na vyzdobeném zlatém trůnu a vysocí hodnostáři mu poté přinesli obětní dary v podobě ovoce, vína a jídla a osm různých předmětů, mezi nimiž byly i deštník symbolizující nejvyšší moc a ryba značící moudrost. Po jednodenním ceremoniálu budou ještě následovat dvoudenní oslavy po celé zemi.

Demokratické reformy, které uskutečnil otec čerstvě korunovaného vládce, jenž se může pochlubit vzděláním na Oxfordské univerzitě, ponechávají krále jako hlavu bhútánského státu. Většinu pravomocí však převádějí na vládu odpovědnou parlamentu, jenž také dvoutřetinovou většinou může krále sesadit. Parlamentní volby se v Bhútánu konaly poprvé loni v březnu.

Monarchie Bhútán je velká asi jako Švýcarsko a má 700.000 obyvatel. Ještě před 50 lety to byla země, jejíž obyvatelé žili ve středověkých, feudálních podmínkách - bez silnic, řádných škol či nemocnic a prakticky bez jakéhokoli kontaktu s vnějším světem. Dnes má Bhútán
bezplatnou zdravotní péči i vzdělání.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...