Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Biblický“ nález v Izraeli

Zbytky opevnění. Archeologové zkoumají místo nálezu v jeruzalémském Starém městě, kde byly odkryty zbytky zdi pocházející z 1. století před naším letopočtem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbytky opevnění. Archeologové zkoumají místo nálezu v jeruzalémském Starém městě, kde byly odkryty zbytky zdi pocházející z 1. století před naším letopočtem. | foto: Lidové noviny

JERUZALÉM Dva nálezy na jednom místě, které od sebe dělí zhruba dvě tisíciletí - jeden starší a historicky cenný, druhý novější a spíše pikantní. Izraelští archeologové odhalili v jižním Jeruzalémě úsek zdi, která obklopovala město v 1. století před naším letopočtem.

Kromě zachovalé zdi ale podle agenturních zpráv našli také lahve od piva, které tam zanechal badatelský tým během výkopových prací v 19. století.

Důkaz o velikosti Jeruzaléma
Více než třímetrová zeď na hoře Sion, kterou po roce a půl výkopových prací včera vědci představili veřejnosti, obklopovala posvátné město v době existence druhého chrámu (518 př. n. l. až 70 n. l.). Konstrukce ukazuje, jakého největšího územního rozšíření Jeruzalém v biblických dobách dosahoval.

Stavební segmenty nebyly pospojovány žádnou maltou ani jiným podobným zpevňovacím materiálem. Nalezený úsek zdi byl součástí zhruba šest kilometrů dlouhého opevnění města. V současnosti se zeď kolem jeruzalémského Starého města táhne pouze čtyři kilometry. Nad touto ochrannou zdí byla později vystavěna jiná zeď, a to v období Byzance (324-640), sdělil vedoucí archeologického týmu Jehjel Zelinger.

„Skutečnost, že tu byly na sobě dvě zdi z různých období, napovídá, že sledují topografickou linii kvůli ochraně středu města,“ vysvětlil Zelinger. Připomněl zároveň, že v dobách druhého chrámu byl Jeruzalém poutním centrem Židů a později v byzantském období také poutníků z křesťanského světa. Existence obou zdí zároveň podle něho dává naději, že budou nalezeny také pozůstatky zdi z doby prvního (Šalamounova) chrámu, zničeného v roce 586 př. n. l.

Lahve, lampa a škrpál
Vykopávky jižní části opevnění Svatého města prováděla již před 120 lety expedice britského archeologa Fredericka Jonese Blisse. Vypracovala podrobné plány vykopávek i tunelů vedoucích ke zdem, ty se však postupem času zanesly zeminou. Současní badatelé porovnávali tyto nákresy a současné plány města, což je dovedlo znovu k práci v terénu. Díky ní narazili i na stopy po britské archeologické expedici, která po sobě zanechala lahve od piva a vína, lampu a také jeden škrpál.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!