4. července 2006 9:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bikiny slaví šedesátiny

PAŘÍŽ První červencový den roku 1946 svrhl americký bombardér B-29 v rámci jaderných testů atomovou bombu nad atolem Bikini v Pacifiku. O čtyři dny později odpálil bombu zcela jiného kalibru francouzský návrhář plážového oblečení Luis Réard.

V Paříži, zcela proti tehdejším pravidlům dobrého vkusu, poslal na molo dámu, jejíž nejchoulostivější místa zakryl jen čtyřmi malými kousky bavlněné látky pospojovanými šňůrkami. Před 60 lety se tak veřejnosti poprvé zatajil dech nad dvojdílnými plavkami, které se slavným atolem spojovala výbušnost, vyvolaný šok a hlavně jméno - bikiny.

Réard nebyl sám, koho napadlo vyrábět odvážné plavky. Už o tři týdny dříve připadl na podobnou myšlenku módní návrhář Jacques Heim, který svůj výtvor nazval Atom podle nepatrné velikosti úboru. Jenže jeho konkurent Louis Réard, původně strojní inženýr z Renaultu, zmenšil Heimův „nejmenší koupací oděv na světě“ na pověstné trojúhelníčky a triumfoval. Svůj model inzeroval jako „bikiny - menší než nejmenší plavky na světě“.

Mediální bombu Réard odpálil v luxusních pařížských lázních Molitor, kde titěrné plavky předvedla striptérka Micheline Bernardiniová. Žádnou profesionální modelku se totiž Réardovi nepodařilo přesvědčit, aby se ukázala spíše nahá než oblečená. Na první bikiny spotřeboval Réard látku o málo větší než formát papíru A4. „Pokud je neprovlečete snubním prstenem, nejsou to žádné bikiny,“ prohlašoval. Zvláště trojúhelník v oblasti hýždí byl i na dnešní poměry velmi skromný. Dráždící minimalistický styl prádélka přítomné novináře a veřejnost šokoval.

Při přehlídce v Molitoru Réard netušil, že vymyslel model, který je ve skutečnosti několik set let starý. V roce 1950 však archeologové objevili na římských mozaikách, jež pocházely ze 4. století našeho letopočtu, postavy dívek oblečených do dvou nevelkých kusů tkaniny. Dvoudílným plavkám holdovaly mnohem později i ženy první poloviny 20. století. Jejich plavecké úbory ovšem měly ke skutečným bikinám daleko - více zakrývaly, než odhalovaly. „Jedny plavky, dvoudílné“ si prý nechal v roce 1866 patentovat i český génius Jára Cimrman.

Odvážná Bardotka
Prodeje bikin zpočátku vázly, zvláště v Americe. Ještě v roce 1957 hlásal tamní časopis Mladá dívka: „Netřeba plýtvat slovy pro takzvané bikiny, protože je nemyslitelné, že by dívka s taktem a vkusem někdy oblékla takovou věc.“ Ze soutěže Miss World konané v roce 1951 v Británii byly bikiny vykázány, aby nezvýhodňovaly odvážné krásky před těmi stydlivějšími.

Ale i Španělsko, Itálie a Portugalsko nejprve dvojdílné plavky zakazovaly. Bikiny se prosadily až tehdy, když se v nich ve filmu A bůh stvořil ženu (1956) ukázala Brigitte Bardotová. Miniplavky proslavila i první bondgirl Ursula Andressová, když ve filmu Doktor No vystoupila z moře v bílých bikinách s nožem za opaskem.
Lidovky.cz
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.