Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bílá sobota je čas rozjímání a čekání na zmrtvýchvstání Krista

Magazín

  9:08
PRAHA - Bílá sobota je podle tradice dnem modliteb, rozjímání a půstu. Některé křesťanské církve slaví večer a v noci ze soboty na neděli vigilii vzkříšení - liturgickou připomínku a zpřítomnění zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Oslavy Velikonoc v Caracasu foto: Reuters

Katolické obřady začínají na tuto "noc nocí" zapalováním ohňů a zažehnutím velikonočních svící vnášených do chrámů. Svíce představují symbol světla, které s Kristem přišlo do světa.

Obřady "velké noci" patří k nejkrásnějším křesťanským akcím v roce, řekl katolický kněz Jan Balík, farář z kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v pražských Strašnicích.

Celý den je přípravou na večer, kdy obřady vrcholí. "Bílá sobota je zvláštní den, z našeho křesťanského pohledu se totiž nic neděje, Ježíš zatím leží v hrobě," řekl Balík.

Katolické kostely zůstávají přes den neozdobené, nehraje v nich hudba, lidí do nich mohou přicházet v tichosti, modlit se breviáře a žalmy a poklonit se symbolickému hrobu Krista.

Večerní obřady by měly začít po západu slunce, někde se podle Balíka odehrávají dokonce v prvních nedělních hodinách. Po zapálení svící se čtou z bible starozákonní příběhy o židovské historii i části Nového zákona o Ježíšovi.

S Bílou sobotou jsou spojovány křty dospělých. Pokud se někdo v dospělosti rozhodne nechat se pokřtít, děje se tak podle Balíka právě na Bílou sobotu. Kandidáti na křest jsou oblečeni v bílém rouchu.

Podobně mají v noci na neděli velkou bohoslužbu pravoslavní křesťané. Protestantské církve sice většinou noční vigilii nepraktikují, ale obsah Velikonoc to pro ně nemění.

Svátek pro židy i křesťany

Křesťané - na rozdíl od Židů - věří, že židovský učitel Ježíš Nazaretský byl Boží syn a že byl po ukřižování vzkříšen. Pro jeho oběť ho osobně považují za svého Spasitele.

V bibli se píše, že v neděli ráno přišly ženy k Ježíšovu hrobu a našly jej prázdný. V křesťanských kostelích se proto na Velikonoční neděli radostně slaví vzkříšení, vítězství nad smrtí. S Velikonoční nedělí se také pojí hodně lidových pověr a tradic.

Židé slaví v těchto dnech sedmidenní svátek nekvašených chlebů Pesach - připomínku vysvobození z egyptského otroctví.

Autoři: ,