Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílá sobota je čas rozjímání a čekání na zmrtvýchvstání Krista

Magazín

  9:08
PRAHA - Bílá sobota je podle tradice dnem modliteb, rozjímání a půstu. Některé křesťanské církve slaví večer a v noci ze soboty na neděli vigilii vzkříšení - liturgickou připomínku a zpřítomnění zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Oslavy Velikonoc v Caracasu foto: Reuters

Katolické obřady začínají na tuto "noc nocí" zapalováním ohňů a zažehnutím velikonočních svící vnášených do chrámů. Svíce představují symbol světla, které s Kristem přišlo do světa.

Obřady "velké noci" patří k nejkrásnějším křesťanským akcím v roce, řekl katolický kněz Jan Balík, farář z kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v pražských Strašnicích.

Celý den je přípravou na večer, kdy obřady vrcholí. "Bílá sobota je zvláštní den, z našeho křesťanského pohledu se totiž nic neděje, Ježíš zatím leží v hrobě," řekl Balík.

Katolické kostely zůstávají přes den neozdobené, nehraje v nich hudba, lidí do nich mohou přicházet v tichosti, modlit se breviáře a žalmy a poklonit se symbolickému hrobu Krista.

Večerní obřady by měly začít po západu slunce, někde se podle Balíka odehrávají dokonce v prvních nedělních hodinách. Po zapálení svící se čtou z bible starozákonní příběhy o židovské historii i části Nového zákona o Ježíšovi.

S Bílou sobotou jsou spojovány křty dospělých. Pokud se někdo v dospělosti rozhodne nechat se pokřtít, děje se tak podle Balíka právě na Bílou sobotu. Kandidáti na křest jsou oblečeni v bílém rouchu.

Podobně mají v noci na neděli velkou bohoslužbu pravoslavní křesťané. Protestantské církve sice většinou noční vigilii nepraktikují, ale obsah Velikonoc to pro ně nemění.

Svátek pro židy i křesťany

Křesťané - na rozdíl od Židů - věří, že židovský učitel Ježíš Nazaretský byl Boží syn a že byl po ukřižování vzkříšen. Pro jeho oběť ho osobně považují za svého Spasitele.

V bibli se píše, že v neděli ráno přišly ženy k Ježíšovu hrobu a našly jej prázdný. V křesťanských kostelích se proto na Velikonoční neděli radostně slaví vzkříšení, vítězství nad smrtí. S Velikonoční nedělí se také pojí hodně lidových pověr a tradic.

Židé slaví v těchto dnech sedmidenní svátek nekvašených chlebů Pesach - připomínku vysvobození z egyptského otroctví.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR ÚČETNÍ Praha (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Mohlo by vás zajímat