9. března 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bláznivý projekt. Umělec maluje lidi v New Yorku, chce je mít všechny

Umělec chce namalovat všechny lidi v NY, už jich má 14 tisíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělec chce namalovat všechny lidi v NY, už jich má 14 tisíc. | foto: everypersoninnewyork.com

NEW YORK Americkému umělci Jasonu Polanovi vůbec nehrozí, že by měl nouzi o modely. Jeho snem je totiž namalovat všechny obyvatele New Yorku. Zbývá mu jich skoro osm milionů.

Projekt vypadá hodně bláznivě, ale osmadvacetiletý mladík to s ním myslí vážně. Každý den vyráží do ulic s tužkou a blokem, aby večer výsledky práce vyvěsil na svou internetovou stránku http://everypersoninnewyork.blogspot.com/

Vzrušuje ho myšlenka
Za tři roky už jich tam má kolem 14 000. "Vím, že se mi to nepovede, ale vzrušuje mě myšlenka to zkusit," říká Jason.

Chlapík s malými brýlemi je v davu jako doma, tentokrát se posadil do kouta nádraží Grand Central a kreslí a kreslí. Jeho modely nepostojí, ale naučil se malovat rychle, na papír se podívá jen občas. Za několik minut má muže s mobilem, ženu nesoucí velký balík a jiného muže, který se češe. "Miluji autentičnost," říká. Anonymita je pro něj také hodně důležitá, nikdy nežádá o svolení lidi kreslit, drží se na distanc, aby nebyl spatřen.

Ale dělá i výjimky. Na své internetové stránce si objednává schůzky. Dejte mu čas, místo a krátký popis, jak vypadáte. Přijde, namaluje vás a pravděpodobně ani nebudete vědět, že tam byl. "Rád se schovávám. Přijdu dříve, než je domluveno, abych lidem nepokazil překvapení, které budou zažívat, až se večer podívají na internet, zda jsem je tam už vystavil namalované." Když má čas, Jason, profesí ilustrátor, jen tak chodí po ulicích. Zajde do barů, restaurací, muzeí nebo i do okolí New Yorku. Někdy se mu podaří padnout na celebrity, jako třeba herečky Catherine Deneuveovou a Judit Godrecheovou, které potkal na retrospektivě jejich filmů, nebo Andrého Agassiho, Johna McEnroea či Ivana Lendla, které viděl na turnaji veteránů v Madison Square Garden.

V New Yorku je možné všechno
Na Grand Central namaloval Jason také třiačtyřicetiletou Susan Dunlapovou. Čekala na vlak, četla si knížku. Když pak viděla svůj portrét nazvaný Žena na Grand Central, líbil se jí. Vůbec ji nepřekvapilo, že ji někdo maloval. Narodila se v New Yorku a ví, že v tomhle městě je možné úplně všechno.

Jason na papír zachytil také Carla Dioguardiho, pětasedmdesátiletého elegána, který odpočíval v křesle na sluníčku tam, kde jsou na nádraží restaurace. "Je to moc hezké, podobá se mi," říká muž. A přidá pikantní vzpomínku, jak ho před padesáti lety už portrétoval jiný umělec. Až později zjistil, že to byl Salvador Dalí. "Ten obrázek z dneška si pověsím vedle Dalího," těší se Carlo.

ČTK, Lidovky.cz

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz