Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Blesk zabil na Velké čínské zdi novomanžele

Magazín

  15:09
PEKING - Zásah blesku zabil mladý manželský pár, když se poblíž Pekingu pokoušel vylézt na neopravený úsek Velké čínské zdi. Čínští manželé byli součástí skupiny pěti turistů, kteří se navzdory silnému dešti a hromům vydali v sobotu prohlédnout si tuto světoznámou památku.

Blesk způsobil i lehčí zranění dalšímu z party neopatrných návštěvníků. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na čínská média.

Sedmadvacetiletí manželé, kteří se vzali teprve před rokem, spadli po úderu blesku z asi padesátimetrové výše na zem. Přivolaní záchranáři již pouze konstatovali jejich smrt.

Místo, na nějž se skupina vydala, patří podle AP k takzvané "divoké" části zdi, jež byla v průběhu věků vystavena vlivu eroze, a proto silně poškozena. Úsek je dlouhý několik stovek kilometrů a přitahuje pozornost dobrodružných turistů z celého světa. Čínská vláda na něj zakázala v roce 2003 vstup, aby starověký monument zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO chránila před poškozením.

Velkou čínskou zeď, která stovky let let chránila Čínu před nájezdníky ze severu a rozpíná se do délky 6300 kilometrů, přijíždějí každým rokem obdivovat miliony lidí. Většinu však cestovní kanceláře přivážejí na opravené části stavby, kde se nachází restaurace, lanovky a další turistická zařízení.

Autoři: ,