14. června 2009 15:09 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Blesk zabil na Velké čínské zdi novomanžele

Blesk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blesk | foto: Shutterstock

PEKING Zásah blesku zabil mladý manželský pár, když se poblíž Pekingu pokoušel vylézt na neopravený úsek Velké čínské zdi. Čínští manželé byli součástí skupiny pěti turistů, kteří se navzdory silnému dešti a hromům vydali v sobotu prohlédnout si tuto světoznámou památku.

Blesk způsobil i lehčí zranění dalšímu z party neopatrných návštěvníků. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na čínská média.

Sedmadvacetiletí manželé, kteří se vzali teprve před rokem, spadli po úderu blesku z asi padesátimetrové výše na zem. Přivolaní záchranáři již pouze konstatovali jejich smrt.

Místo, na nějž se skupina vydala, patří podle AP k takzvané "divoké" části zdi, jež byla v průběhu věků vystavena vlivu eroze, a proto silně poškozena. Úsek je dlouhý několik stovek kilometrů a přitahuje pozornost dobrodružných turistů z celého světa. Čínská vláda na něj zakázala v roce 2003 vstup, aby starověký monument zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO chránila před poškozením.

Velkou čínskou zeď, která stovky let let chránila Čínu před nájezdníky ze severu a rozpíná se do délky 6300 kilometrů, přijíždějí každým rokem obdivovat miliony lidí. Většinu však cestovní kanceláře přivážejí na opravené části stavby, kde se nachází restaurace, lanovky a další turistická zařízení.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!