Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Boha lze vypočítat“

Magazín

  9:42
NEW YORK/PRAHA - Nejvyšší možné vědecké ocenění pro jednotlivce ve výši 1,6 milionu dolarů za rok 2008 bylo uděleno ve středu v New Yorku. Získal jej dvaasedmdesátiletý kněz a někdejší přítel papeže Jana Pavla II. profesor Michael Heller.
Matematika - ilustrační foto.

Matematika - ilustrační foto. foto: ČTK

Templetonova cena, kterou získal tento polský filozof a matematik, je každoročně udělována za vědeckou a duchovní činnost, která je přínosem pro rozvoj lidstva. Heller byl oceněn za dílo, které mimo jiné ukazuje, že pomocí matematických výpočtů lze vysvětlit náhodu nebo dokázat existenci Boha.

Templetonova nadace, která tuto cenu uděluje již pětatřicátým rokem, ocenila Hellera za to, že jeho výzkum „posunul metafyzické hranice vědy“. Suma, kterou laureáti Templetonovy ceny obdrží, se každým rokem mění a je zpravidla vyšší než ta, kterou dostávají nositelé Nobelovy ceny. „Prokázal hlubokou znalost teologie vědy. Úspěšně dokázal, že je chybné oddělovat od sebe vědecké a náboženské poznání,“ řekl deníku The Daily Times rektor Jagellonské univerzity v Krakově Karol Musiol, který Hellera na ocenění nominoval.

Uvozovky dolníÚspěšně dokázal, že je chybné oddělovat od sebe vědecké a náboženské poznáníUvozovky horní

Hlavní je věda a náboženství „Pokud chceme přijít na příčinu počátku světa, musíme se ptát zároveň na příčinu matematických pravidel, “ řekl deníku profesor Heller, který celý svůj život zasvětil propojení poznatelného světa vědy s nepoznatelným světem náboženství. „Vždycky jsem toužil po tom, zabývat se těmi nejdůležitějšími věcmi, a co je důležitější nežli věda a náboženství? Věda nám dává poznání a náboženství nám dává smysl. Obojí je předpokladem naší existence,“ řekl deníku The New York Times v telefonickém rozhovoru.

Profesor Heller oznámil, že cenu věnuje na studium vědy a teologie na jeho domovské univerzitě v Krakově. Michael Heller se narodil v roce 1936 v polském Tarnowě jako jedno z pěti dětí v hluboce věřící rodině intelektuálů. Rodina byla nucena v roce 1939 odejít do Ruska před nacistickou okupací. Po návratu do rodné země se stal knězem, ačkoli tehdejší vláda náboženství příliš nepřála.

„Byly to pro mě nejhorší léta života,“ vzpomínal na život pod vládou komunistů Heller. Za doby svého působení ve funkci arcibiskupa v Krakově spolupracoval s tehdejším papežem Janem Pavlem II. a byl také jedním z vědců a akademiků, které si papež zval do své letní rezidence, aby zde debatovali o svých nejnovějších výzkumech v oblasti náboženství.

Jeho největší inspirací bylo od začátku dílo německého filosofa Gottfrieda Wilhelma Leibnize, který ve svém učení vycházel z toho, že prazákladem všeho je Bůh. Oficiálně Templetonovu cenu Hellerovi předá princ Philip, vévoda z Edinburghu, 7. května v Buckinghamském paláci.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat