Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masožravé rostliny v Brně. Výstava láká na exotické druhy

Magazín

  6:00
BRNO - Výstavu masožravých rostlin pořádá od tohoto čtvrtka Botanická zahrada přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Návštěvníkům představí jejich nejznámější druhy, které se živí hmyzem nebo planktonem. Výstavu těchto rostlin pořádá botanická zahrada jednou do roka a patří k jejím nejoblíbenějším akcím.

Na výstavě, kterou pracovníci zahrady začali připravovat, lidé uvidí různé druhy špirlic. foto: ČTK

Pravidelně ji navštěvuje bezmála 2000 lidí, řekla Magdaléna Chytrá z vedení zahrady. Na výstavě, kterou pracovníci zahrady začali dnes připravovat, lidé uvidí různé druhy špirlic. Mají listy do tvaru kalicha, a když do některého z nich hmyz vletí, spadne do jeho spodní části, kde se v trávicí tekutině utopí.

Známější a podle odborníků nejkrásnější jsou mucholapky podivné, jejichž otevřené květy se poté, co na ně usedne hmyz, uzavírají. Expozice je doplněna o rosnatky a tučnice. K zajímavostem patří vodní rostliny, takzvané bublinatky. Ty mají pod vodou umístěné měchýřky, do nichž loví plankton.

Listy do tvaru kalicha. Když do některého z nich hmyz vletí, spadne do jeho...
Výstava masožravých rostlin

„Masožravé rostliny se těší u veřejnosti stále větší oblibě,“ uvedla Chytrá. Občas je nabízejí také hobbymarkety. K dostání budou v nadcházejícím týdnu i ve sklenících zahrady, kde kupující dostanou k jejich pěstování také přesné instrukce.

Vstup do botanické zahrady je zdarma. Ročně ji navštíví asi 30 000 lidí. Zpoplatněn je vstup do skleníků, kam každý rok zavítá dalších 16 500 lidí. Zahrada pořádá do roka čtyři výstavy.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...