12. listopadu 2016 11:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bowieho umělecká sbírka se vydražila nad očekávání za miliardu

David Bowie ve filmu Labyrint (1986). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Bowie ve filmu Labyrint (1986). | foto: Reprofoto

LONDÝN Umělecká sbírka zesnulého zpěváka Davida Bowieho se v Londýně vydražila v přepočtu za více než miliardu Kč. To je o zhruba 0,4 miliardy Kč více, než kolik činily předběžné odhady její ceny, uvedla dnes podle agentury DPA aukční síň Sotheby’s.

Bowieho soukromou sbírku zahrnující okolo 400 děl a předmětů se správcům jeho pozůstalosti a rodině podařilo celou rozprodat během čtvrtka a pátku. Nejvíc vynesla malba černošského pouličního umělce Jeana-Michela Basquiata nazvaná Air Power, za níž kupec zaplatil 7,1 milionu liber (bezmála 223 milionů Kč).

Před dražbou byla málo známá Bowieho sbírka představena veřejnosti v Londýně, Los Angeles, New Yorku a Hongkongu.

Bowie se svou kolekcí nechlubil, ač podle BBC v roce 1999 prozradil, že umění je jedinou věcí, kterou kupuje „nutkavě a návykově“. Obrazy si však nepořizoval podle jejich věhlasu nebo jako investici. Rozhodující pro něj bylo, jak jej osobně každý umělec a jeho dílo oslovili.

David Bowie v polovině 70. let
David Bowie v polovině 70. let

Bowie sám navštěvoval výtvarnou školu a v roce 1994 vstoupil do redakce výtvarného čtvrtletníku. Založil také vydavatelství výtvarných knih. Britský poprockový zpěvák, herec a malíř zemřel na rakovinu letos 10. ledna ve věku 69 let.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz