14. března 2011 10:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brána v Mělníku se promění v panelák. Umělci chystají projekci

Pražská brána v Mělníku ožije v květnu videoprojekcí (ukázka ze storyboardu) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská brána v Mělníku ožije v květnu videoprojekcí (ukázka ze storyboardu) | foto: http://flashback.melnicek.cz

Dvacetitisícový Mělník se na konci května zařadí mezi města, kde grafici a hudebníci, předvádějí takzvaný videomapping. Grafik Petr Šťastný a hudebník Petr Miřejovský z Mělníka se inspirovali promítáním videoprojekce na pražský orloj. Jejich příběh, který se odehraje na fasádě Pražské brány, bude navíc pozvánkou na letošní vinobraní.

Animace bude podle autorů symbolicky reflektovat historický vývoj města a významné události ze současnosti. "Chceme si dokázat, že to jde udělat i na menším městě, než je Praha. Máme nějaké zkušenosti jako grafici a hudebníci, chceme se tedy předvést," uvedl Šťastný. Domnívá se, že animace zatraktivní město pro turisty. "Možná zvedne hrdost Mělničanů, že tady bude něco tak zajímavého a že se můžeme srovnávat s Prahou," doplnil Šťastný.Asi dvanáctiminutové video bude tým vyrábět nejméně dva měsíce. Hotový je už scénář a návrh hudebního doprovodu. Příběh začne příchodem zvoníka, který rozhýbe kyvadlo času. Diváci se pak mohou těšit na praotce Čecha, proměny architektonických slohů, období komunistického temna. "Z Pražské brány se na chvíli stane ošklivý socialistický panelák," prozradil mělnický grafik. Na věži se objeví i rudá hvězda, která tam před rokem 1989 bývala.

V promítání nebudou chybět i veselé oslavy vinobraní. Nebude scházet ani zpracování tragických povodní, které město postihly několikrát, nejvíce v roce 2002.

Umělci se inspirovali projekcí na Staroměstském orloji:Šťastný s Miřejovským zatím shánějí na animaci peníze, potřebují zhruba 200.000 korun. Většinu peněz potřebují pro specializovanou firmu, která má profesionální promítací techniku. "Jsou potřeba dva silné dataprojektory, protože věž je poměrně vysoká," uvedl Šťastný. Mělnickou radnici požádali o grant, obracejí se i na mělnické firmy. Jednají ale i s velkou počítačovou společností o zapůjčení počítačů s lepším hardware na dobu výroby animovaného příběhu. Na projekt může přispět kdokoli.

Videomapping

Videomapping je novým druhem umění, kdy se po setmění promítá příběh za hudebního doprovodu na fasády budov nebo jiné plochy. Fasády přitom slouží zároveň jako kulisy příběhu. Nejznámější videomapping se uskutečnil Praze na Staroměstském náměstí při oslavách orloje, který byl zkonstruován před 600 lety. Nedávno se promítání opakovalo.

Mělnický videomapping má vlastní webové stránky http://flashback.melnicek.cz.


ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz