15. dubna 2017 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bratislavský taxikář vezl Čecha tři kilometry. Řekl si o 20 eur

Taxi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Bratislavský taxikář svezl návštěvníka z Česka tři kilometry a vyžádal si za to 20 eur (asi 530 korun), a to zcela legálně, upozornil slovenský list Denník N v souvislosti s protesty taxikářů v metropoli nad Dunajem proti výrazně lacinější službě Uber, kterou považují za nekalou konkurenci.

„V Praze vás taxikář může legálně odvézt se sazbou jedno euro za kilometr, v Bratislavě i za desetinásobek. A ještě vám s úsměvem vystaví účtenku,“ konstatoval deník na své webové stránce.

„Koukal jsem na to jako vyjevený, čekal jsem, že zaplatím okolo pěti eur,“ řekl deníku Roman Máca, který přijel z Čech do Bratislavy na konferenci. Slovenské „zvláštnosti“ moc neznal, a tak na autobusovém nádraží nastoupil do prvého taxíku a nechal se odvézt na místo konání konference.

Cesta trvala 12 minut, vůz ujel 3,3 kilometru a taxikář si vyžádal přesně 20 eur, jak list doložil i účtenkou. Cestující mohl jen zaplatit a odejít.

„Šest eur za kilometr si taxikář naúčtoval zcela legálně, slovenské zákony jej v tomto směru nijak neomezují,“ poznamenal deník a dodal, že se službou Uber by stejná cesta stála čtyři až šest eur (107 až 160 korun).

V Bratislavě působí asi 3 tisíce taxikářů. Znalci doporučují si taxi objednat raději telefonicky, než na ně mávnout na ulici, protože služby nepodléhají cenové regulaci a neznalý turista může snadno naletět a zaplatit mnohanásobek běžné ceny.

ČTK