19. ledna 2010 18:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brit sestavil seznam jídel, která si vězni nejčastěji přejí pod popravou

Hamburger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamburger | foto: Reprofoto

LONDÝN Bizarní seznam jídel, která byla "poslední večeří" lidí jdoucích na smrt, sestavil Brit James Reynolds. Na typické oranžové tácy, které se používají ve věznicích, narovnal jídla a produkty, která si odsouzenci chtěli dát před odchodem na věčnost.

Často si vězni přáli jako poslední jídlo něco z KFC nebo od McDonalda. Jeden ale například zatoužil po šesti syrových vejcích, housce a šálku kávy.

Nechybějí ale mnohem kurióznější přání. Jedno jídlo například představovala jediná černá oliva, jiné obsahovalo pouze cibuli, balíček žvýkaček nebo dvě lahve coca coly, řekl Reynolds, který pracuje v reklamní agentuře.

Reynoldse přivedla na nápad udělat sbírku jídel podle posledních přání odsouzenců kniha, v níž jsou vyjmenovaná jídla, která si objednali američtí vězni jdoucí na smrt.

Potom se chtěl dozvědět víc o každém vězni a pátral po tom, jakého zločinu se dopustil, kde byl vězněn a o co přesně požádal.

Zjistil, že vězni si mohli přát cokoli, ale s ohledem na to, aby cena nepřesáhla 40 dolarů (725 korun).

Černou olivu si jako poslední jídlo před smrtí objednal Victor Feguer, který byl odsouzen za vraždu ve státě Iowa v roce 1963. Cibule byla zase posledním přáním Jackieho Barrona Wilsona před tím, než byl popraven v roce 2006 v Texasu.

"Victor Feguer požádal o nevypeckovanou olivu proto, že si myslel, že by z něho mohl po smrti vyrůst olivovník," vysvětlil Reynolds jedno z kuriózních přání odsouzence.

ČTK, Lidovky.cz