9. prosince 2008 9:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Británie v. Wikipedia

Album skupiny Scorpions s nahou dívkou podráždilo strážce internetové morálky  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Album skupiny Scorpions s nahou dívkou podráždilo strážce internetové morálky | foto: WikipediA/Koláž/Šimon/LN

LONDÝN/PRAHA Britští uživatelé populární internetové encyklopedie Wikipedia jsou rozhořčeni. Poskytovatelé internetového připojení se totiž rozhodli zablokovat přístup k jedné z jejích stránek kvůli obrázku nahé dívky, informuje zpravodajský server BBC.

Zablokovaná stránka encyklopedie ukazuje přebal hudebního alba německé kapely Scorpions, na kterém je zobrazena nahá nedospělá dívka. Síťoví poskytovatelé stránku zablokovali poté, co britská nadace sledující internetové stránky upozornila, že by umístění obrázku mohlo být protiprávní. Své podezření prý nadace Internet Watch Foundation (IWF) nejprve konzultovala s policií a obrázek pak označila za „dětskou pornografii“.

Dobrovolníci, kteří provozují oblíbenou internetovou encyklopedii se ohradili s tvrzením, že nadaci nepřísluší jejich stránky cenzurovat. Na svou obranu uvedli, že obrázek z přebalu alba byl publikován v mnoha knihách a nikdy nebyl označen za nelegální. David Gerard, jeden z předních tvůrců Wikipedie navíc považuje za nehorázné, že spolu s kontroverzním obrázkem zablokovali internetoví poskytovatelé rovněž celý text vztahující se k tvorbě hudební skupiny.

Internetové stránky Wikipedia jsou jedny z nejoblíbenějších na světě. Jde o mnohojazyčnou elektronickou encyklopedii, která je z převažující části psána a doplňována přímo svými uživateli.

Podobný osud jako Wikipedii dost možná čeká kvůli dívence z přebalu také oblíbený internetový obchod Amazon, který právě ono album skupiny Scorpions nabízí k prodeji. Pro Amazon by mohlo takové odrazení zákazníků v předvánoční době znamenat neštěstí, píše britský deník The Guardian.

V zájmu posílení práva
„Rozhodnutí jsme učinili v zájmu posílení práva a ochrany dětí,“ řekla mluvčí nadace IWF Sarah Robertsonová. Současně uvedla, že se případem znovu zabývají.

Samotný přebal heavymetalového alba vydaného v roce 1976 byl rovněž cenzurován. Klaus Meine, zpěvák hvězdných Scorpions se nechal slyšet, že byl kdysi návrhem přebalu šokován, ale ustoupil mu na nátlak vydavatelské firmy.

Markéta Jirková, Lidové noviny

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?