Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britka sama převeslovala Indický oceán jako první žena na světě

Magazín

  16:31
LONDÝN - Sto dvacet čtyři dní trvalo Sarah Outenové z Británie převeslovat sama na člunu Indický oceán. Dokázala to jako první žena na světě. Vyrazila z Austrálie a v pondělí večer dorazila na ostrov Mauricius u afrických břehů.

Sarah Outenová jako první žena na světě převeslovaka Indický oceán. foto: Reprofoto

Oznámila to dnes britská BBC.

Čtyřiadvacetiletá žena, povoláním učitelka biologie ze středoanglického Rutlandu, vyrazila v dubnu od západního pobřeží Austrálie na šestimetrovém speciálním člunu Serendipity. "Byly to skvělé zážitky. Bude mi ale ještě určitou dobu trvat, než to všechno vstřebám a plně si uvědomím, co všechno jsem prodělala a čeho jsem dosáhla," řekla novinářům a davu shromážděnému na mauricijském pobřeží.

Teprve krátce před cílem se Outenová dostala do skutečné nouze, když ji pětimetrová vlna vyhodila ze člunu. "Po předchozím 24hodinovém zápolení s nečasem to byl skutečně boj dostat se zpátky na člun, ale dokázala jsem to," řekla. Svůj první pokus o přeplutí Indického oceánu musela Outenová kvůli silným mořským proudům vzdát, podruhé měla větší štěstí.

Počátkem července překonaly čtyři britské veslařky Indický oceán jako první ženský tým. Vzdálenost asi 6000 kilometrů urazily za 79 dní. Outenová potřebovala k překonání stejné vzdálenosti sice 129 dní, zato ale veslovala zcela sama.

Z dosavadních devíti pokusů o převeslování Indického oceánu z Austrálie do Afriky byly jen tři úspěšné.

Autoři: ,