Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové věřili astrologovi

Magazín

  9:48
LONDÝN - Británie používala za druhé světové války také jednu poněkud neobvyklou tajnou zbraň – astrologa, který měl předpovídat Hitlerovy válečné plány. Louis de Wohl, falešný maďarský šlechtic, prý přesvědčil vedení britské rozvědky, že německý vůdce je posedlý horoskopy a žádný svůj budoucí krok neudělá bez konzultace se svým osobním astrologem. Na základě toho nabídl vedení rozvědky své služby.

Maďarský astrolog Louis De Wohl (1903-1961) foto:  Šimon, Lidové noviny

Jak uvedly přední britské deníky, tyto informace vyplývají z historických dokumentů o působení britských tajných služeb, které byly včera zveřejněny v Londýně.

 Ze spisu vyplývá, že de Wohl byl kontroverzní osobou a názory na jeho osobu se mezi důstojníky rozvědky značně rozcházely. Jedni jej měli za podvodníka a nebezpečného „šarlatána“, druzí ho považovali za talentovaného znalce lidské psychologie. „Nehledě na to, že řada lidí na něj nahlíží jako na šarlatána, existuje také velmi mnoho lidí lačnících po jeho astrologických radách. Má velké nadání jako psycholog a vynikajícím způsobem dokáže proniknout do kontinentálního způsobu myšlení,“ zapsal do spisu jeden z jeho hodnotitelů.

Americké „turné“ Možná proto. že prokázal také znalost Hitlerovy psychologie, se vedení britské rozvědky v roce 1941 rozhodlo vyslat de Wohla na propagační turné po USA, aby je přesvědčil ke vstupu do války. Británie již v té době byla ve válce s nacistickým Německem, zatímco Washington ještě zůstával neutrální. De Wohl poskytl americkým médiím jakýsi dokument, o němž tvrdil, že jej má od Hitlerova astrologa, a z nějž mělo vyplývat, že nacistický vůdce bude do roka „vyřízený“.

Americký tisk poskytl široký prostor i de Wohlovým přednáškám předvídajícím brzkou zkázu nacismu. „Jeho propagandistická návštěva v Americe je považována za vysoce úspěšnou,“ zapsal jistý řídící důstojník do de Wohlova spisu a doporučil, aby mu bylo uděleno britské občanství. Dostal dokonce i hodnost kapitána britské armády, což řadu důstojníků popudilo.

 Zdá se, že americké turné bylo jediným de Wohlovým úspěchem. Jeden z důstojníků britské rozvědky prý podle spisu prohlásil, že žádná z de Wohlových předpovědí se nikdy nesplnila, kromě toho, že oznámil vstup Itálie do války. „Ten však ohlásil až ve chvíli, kdy to bylo jasné všem, kdo měli alespoň sebemenší povědomí o mezinárodní situaci,“ ironicky poznamenal důstojník.

Tento německy mluvící spisovatel sám sebe nazýval „moderním Nostradamem“. Podle agentury Reuters ve svých knihách psal, že cestoval na Východ převlečený za Araba nebo že navštěvoval restaurace v Berlíně v ženských šatech. Vzhledem k jeho pochybné pověsti astrologa po zbytek války rozvědka pečlivě sledovala.

Hitler na horoskopy nevěřil V dnešní době se veškeré „věštecké“ snahy de Wohla jeví jako zbytečné. „Hitler považoval astrologii za naprostý nesmysl. Pravdou je pouze to, že se za války v britských politických kruzích rozšířila informace, že si nechává dělat horoskopy,“ řekl deníku The Daily Telegraph profesor Christopher Andrew, který právě píše knihu o historii britské rozvědky.

Autoři:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat