Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britové věřili astrologovi

Maďarský astrolog Louis De Wohl (1903-1961) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský astrolog Louis De Wohl (1903-1961) | foto:  Šimon, Lidové noviny

LONDÝN Británie používala za druhé světové války také jednu poněkud neobvyklou tajnou zbraň – astrologa, který měl předpovídat Hitlerovy válečné plány. Louis de Wohl, falešný maďarský šlechtic, prý přesvědčil vedení britské rozvědky, že německý vůdce je posedlý horoskopy a žádný svůj budoucí krok neudělá bez konzultace se svým osobním astrologem. Na základě toho nabídl vedení rozvědky své služby.

Jak uvedly přední britské deníky, tyto informace vyplývají z historických dokumentů o působení britských tajných služeb, které byly včera zveřejněny v Londýně.

 Ze spisu vyplývá, že de Wohl byl kontroverzní osobou a názory na jeho osobu se mezi důstojníky rozvědky značně rozcházely. Jedni jej měli za podvodníka a nebezpečného „šarlatána“, druzí ho považovali za talentovaného znalce lidské psychologie. „Nehledě na to, že řada lidí na něj nahlíží jako na šarlatána, existuje také velmi mnoho lidí lačnících po jeho astrologických radách. Má velké nadání jako psycholog a vynikajícím způsobem dokáže proniknout do kontinentálního způsobu myšlení,“ zapsal do spisu jeden z jeho hodnotitelů.

Americké „turné“ Možná proto. že prokázal také znalost Hitlerovy psychologie, se vedení britské rozvědky v roce 1941 rozhodlo vyslat de Wohla na propagační turné po USA, aby je přesvědčil ke vstupu do války. Británie již v té době byla ve válce s nacistickým Německem, zatímco Washington ještě zůstával neutrální. De Wohl poskytl americkým médiím jakýsi dokument, o němž tvrdil, že jej má od Hitlerova astrologa, a z nějž mělo vyplývat, že nacistický vůdce bude do roka „vyřízený“.

Americký tisk poskytl široký prostor i de Wohlovým přednáškám předvídajícím brzkou zkázu nacismu. „Jeho propagandistická návštěva v Americe je považována za vysoce úspěšnou,“ zapsal jistý řídící důstojník do de Wohlova spisu a doporučil, aby mu bylo uděleno britské občanství. Dostal dokonce i hodnost kapitána britské armády, což řadu důstojníků popudilo.

 Zdá se, že americké turné bylo jediným de Wohlovým úspěchem. Jeden z důstojníků britské rozvědky prý podle spisu prohlásil, že žádná z de Wohlových předpovědí se nikdy nesplnila, kromě toho, že oznámil vstup Itálie do války. „Ten však ohlásil až ve chvíli, kdy to bylo jasné všem, kdo měli alespoň sebemenší povědomí o mezinárodní situaci,“ ironicky poznamenal důstojník.

Tento německy mluvící spisovatel sám sebe nazýval „moderním Nostradamem“. Podle agentury Reuters ve svých knihách psal, že cestoval na Východ převlečený za Araba nebo že navštěvoval restaurace v Berlíně v ženských šatech. Vzhledem k jeho pochybné pověsti astrologa po zbytek války rozvědka pečlivě sledovala.

Hitler na horoskopy nevěřil V dnešní době se veškeré „věštecké“ snahy de Wohla jeví jako zbytečné. „Hitler považoval astrologii za naprostý nesmysl. Pravdou je pouze to, že se za války v britských politických kruzích rozšířila informace, že si nechává dělat horoskopy,“ řekl deníku The Daily Telegraph profesor Christopher Andrew, který právě píše knihu o historii britské rozvědky.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...