7. září 2015 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britští štamgasti si stěžují: V hospodách nás trápí ukřičené děti

Vzteklé dítě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzteklé dítě - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Nevychované děti, které křičí a pobíhají. To je podle redaktorů knižního průvodce po nejlepších britských hospodách Good Pub Guide nejčastější letošní stížnost pravidelných návštěvníků těchto podniků.

„Proč jsou tam nedisciplinované děti, které mohou volně běhat kolem dokola, nebo řvoucí mimina, která nikdo nevezme ven, aby se uklidnila,“ zoufal si podle listu The Telegraph jeden ze čtenářů knihy, která pro rok 2016 nabízí „5000 míst, kde ve Spojeném království jíst a pít“.

Další čtenář dodává, že jeho poklidný oběd s pintou piva totálně zničilo výskající dítko, které se pletlo personálu pod nohy. „Když majitel požádal rodiče, aby ho srovnali, chudák to od té příliš ochranitelské dvojice ještě schytal. Směšné,“ vzpomíná.

Jen ať křičí

Nevítané rodiny s dětmi představují pro majitele podniků problém a dilema zároveň. Sama redaktorka průvodce Fiona Stapleyová byla prý nedávno svědkem toho, jak odlišně se děti - a především jejich rodiče - v hospodě chovají. „Na jednom konci stolu bylo dítě, které nechali křičet, zatímco dítě na druhém konci vzali ven, aby se uklidnilo. Všechno záleží na tom, jak rodiče přistupují ke svým potomkům,“ soudí Stapleyová.

Cena piva v Británii

  • Průměrná cena pinty piva (zhruba půl litru) v Británii činí podle Good Pub Guide 3,46 libry (asi 127 korun), což je o 15 procent více než loni.
  • Hospodou roku vyhlásil průvodce podnik Harveys v Lewesu v hrabství East Sussex.

Podle ní je přitom většina podniků přátelská k dětem, ale problémové rodiny, jejichž děti tropí neplechy a kterých je menšina, jsou zkrátka nepřehlédnutelné. Některé hospody se zařídily tak, že pro rodiny s dětmi vyčlenily místnost, vybavily dětský koutek nebo poskytují zdarma bezdrátové připojení. „Není nic příjemnějšího než pohled na velkou rodinu při nedělním obědě, kdy jsou přítomny všechny generace, včetně dobře vychovaných dětí,“ podotýká k tomu jeden hostinský.

Průvodce zároveň poznamenává, že někteří rodiče rádi přenechají potomky prarodičům a vyrazí si večer ven sami.

ČTK