Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brno získá svůj první poesiomat neboli jukebox na básně

Magazín

  6:25
BRNO - Brno získá svůj první poesiomat, speciální zařízení, které vnáší do veřejného prostoru básnické slovo. Objekt s jednoduchým ovládáním umožní kolemjdoucím vybírat jednotlivé autory i básně, které pak zazní z tajemné „roury“. Poesiomaty už znají lidé v Praze, Olomouci, Opavě i zahraničí. První brněnský bude od 16. října v Otevřené zahradě v Údolní ulici, oznámila Tereza Hladká ze Spolku přátel vydávání časopisu Host.

Poeziomat na náměstí Míru v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Poesiomaty jsou projektem spolku Piána na ulici pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, který se snaží dlouhodobě oživovat veřejný prostor českých i zahraničních měst. V Brně jde o iniciativu časopisu Host s podporou města, místních nakladatelství a Moravské zemské knihovny.

V „básnickém jukeboxu“ budou výrazně zastoupeni brněnští autoři. Vedle Jana Skácela, Oldřicha Mikuláška nebo Ivana Blatného to budou i aktivně píšící současní básníci jako Petr Váša, Vít Slíva či Zeno Kaprál.

Redaktor časopisu Host Martin Stöhr uvedl, že zpočátku byl k poesiomatům jako způsobu šíření básní skeptický. „Později mi ale došlo, že jde o nápad, který vzali za svůj milovníci poezie v řadě měst. Tato nikým nevnucovaná příležitost, možnost představit slovutné i místní básníky mi připadá jedinečná, stejně jako poslech velmi autentické autorské recitace,“ uvedl Stöhr.

Brněnský jukebox podpořilo i nakladatelství Druhé město. „Vždycky jsem obdivoval všechny ulítlé nápady, zvlášť ty, které nějak souvisely s poezií. V tomto případě se účinek básně rozšiřuje daleko za horizont tištěné stránky, a o to tady jde!“ řekl šéf Druhého města Martin Reiner.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...