Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno získá svůj první poesiomat neboli jukebox na básně

Magazín

  6:25
BRNO - Brno získá svůj první poesiomat, speciální zařízení, které vnáší do veřejného prostoru básnické slovo. Objekt s jednoduchým ovládáním umožní kolemjdoucím vybírat jednotlivé autory i básně, které pak zazní z tajemné „roury“. Poesiomaty už znají lidé v Praze, Olomouci, Opavě i zahraničí. První brněnský bude od 16. října v Otevřené zahradě v Údolní ulici, oznámila Tereza Hladká ze Spolku přátel vydávání časopisu Host.

Poeziomat na náměstí Míru v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Poesiomaty jsou projektem spolku Piána na ulici pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, který se snaží dlouhodobě oživovat veřejný prostor českých i zahraničních měst. V Brně jde o iniciativu časopisu Host s podporou města, místních nakladatelství a Moravské zemské knihovny.

V „básnickém jukeboxu“ budou výrazně zastoupeni brněnští autoři. Vedle Jana Skácela, Oldřicha Mikuláška nebo Ivana Blatného to budou i aktivně píšící současní básníci jako Petr Váša, Vít Slíva či Zeno Kaprál.

Redaktor časopisu Host Martin Stöhr uvedl, že zpočátku byl k poesiomatům jako způsobu šíření básní skeptický. „Později mi ale došlo, že jde o nápad, který vzali za svůj milovníci poezie v řadě měst. Tato nikým nevnucovaná příležitost, možnost představit slovutné i místní básníky mi připadá jedinečná, stejně jako poslech velmi autentické autorské recitace,“ uvedl Stöhr.

Brněnský jukebox podpořilo i nakladatelství Druhé město. „Vždycky jsem obdivoval všechny ulítlé nápady, zvlášť ty, které nějak souvisely s poezií. V tomto případě se účinek básně rozšiřuje daleko za horizont tištěné stránky, a o to tady jde!“ řekl šéf Druhého města Martin Reiner.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....