Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brownova zelená revoluce

Magazín

  11:24
Velká Británie by se měla stát největším světovým výrobcem elektrických a hybridních automobilů. Podle britského premiéra Gordona Browna, který svůj záměr prozradil v rozhovoru pro deník The Independent, by už příští rok mohly být do dvou nebo tří britských měst uvedeny zkušební modely.

Gordon Brown foto: ČTK

Vyzval proto jednotlivé starosty, aby se přihlásili do projektu prvních „zelených měst“. Ten je součástí britské vládní snahy o nový rozpočet, který má být ekonomicky výhodný a zároveň šetrný k životnímu prostředí.

V takzvané „šrotovací“ akci by lidé získali nový ekologický automobil výměnou za své staré vozidlo a ještě by si přišli až na dva tisíce liber, což je v přepočtu zhruba osmapadesát tisíc korun.

Krom toho prý Brown uvažuje o pořízení elektricky napájených vozidel pro členy vlády, kteří by tak šli svým spoluobčanům příkladem. „Lepší Británie znamená zelenější Británie,“ uvedl ministerský předseda.

V rámci plánu „zelené obnovy“ rovněž povede britská vláda jednání se společnostmi distribuujícími elektrickou energii, aby tak zajistila, že řidiči budou moci kdekoliv pohodlně dobíjet baterie svých ekologických automobilů. Nadto chystá obecně posílit „zelená“ odvětví průmyslu, která by mohla do pěti let nabídnout až čtyři sta tisíc pracovních míst.

Britská Společnost pro obnovitelnou energii (REA) nicméně podotkla, že premiérův projekt bude úspěšně „zelený“ jen natolik, nakolik bude „zelená“ elektrická energie potřebná k automobilovému napájení. „Chceme-li podporovat alternativu elektrických automobilů, musíme mít na mysli obnovitelné zdroje elektrické energie. Jinak by se mohlo stát, že budeme kvůli šetrným autům stavět prostředí znečisťující čerpací stanice,“ zdůraznil Gaynor Hartnell, ředitel odboru plánování REA.

Podle odborníků by se v otázce dobíjení baterií mělo počítat s necentralizovanými zdroji elektrické energie, jakými jsou například solární panely či malé větrné turbíny, aby se mohlo dobíjet i na odlehlých místech mimo městská centra.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat