Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brownova zelená revoluce

Gordon Brown | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gordon Brown | foto: ČTK

Velká Británie by se měla stát největším světovým výrobcem elektrických a hybridních automobilů. Podle britského premiéra Gordona Browna, který svůj záměr prozradil v rozhovoru pro deník The Independent, by už příští rok mohly být do dvou nebo tří britských měst uvedeny zkušební modely.

Vyzval proto jednotlivé starosty, aby se přihlásili do projektu prvních „zelených měst“. Ten je součástí britské vládní snahy o nový rozpočet, který má být ekonomicky výhodný a zároveň šetrný k životnímu prostředí.

V takzvané „šrotovací“ akci by lidé získali nový ekologický automobil výměnou za své staré vozidlo a ještě by si přišli až na dva tisíce liber, což je v přepočtu zhruba osmapadesát tisíc korun.

Krom toho prý Brown uvažuje o pořízení elektricky napájených vozidel pro členy vlády, kteří by tak šli svým spoluobčanům příkladem. „Lepší Británie znamená zelenější Británie,“ uvedl ministerský předseda.

V rámci plánu „zelené obnovy“ rovněž povede britská vláda jednání se společnostmi distribuujícími elektrickou energii, aby tak zajistila, že řidiči budou moci kdekoliv pohodlně dobíjet baterie svých ekologických automobilů. Nadto chystá obecně posílit „zelená“ odvětví průmyslu, která by mohla do pěti let nabídnout až čtyři sta tisíc pracovních míst.

Britská Společnost pro obnovitelnou energii (REA) nicméně podotkla, že premiérův projekt bude úspěšně „zelený“ jen natolik, nakolik bude „zelená“ elektrická energie potřebná k automobilovému napájení. „Chceme-li podporovat alternativu elektrických automobilů, musíme mít na mysli obnovitelné zdroje elektrické energie. Jinak by se mohlo stát, že budeme kvůli šetrným autům stavět prostředí znečisťující čerpací stanice,“ zdůraznil Gaynor Hartnell, ředitel odboru plánování REA.

Podle odborníků by se v otázce dobíjení baterií mělo počítat s necentralizovanými zdroji elektrické energie, jakými jsou například solární panely či malé větrné turbíny, aby se mohlo dobíjet i na odlehlých místech mimo městská centra.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?