3. prosince 2012 12:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Buckinghamský palác povolil strážci nosit turban

Strážce Buckinghamského paláce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strážce Buckinghamského paláce. | foto: Reuters

LONDÝN  Britskou královnu bude zřejmě od příštího týdne střežit i sikhský gardista, který bude ve službě u Buckinghamského paláce jako první nosit turban, a nikoli tradiční vysokou čepici z medvědí kožešiny. Podle britského tisku už ministerstvo obrany poskytlo vojákovi svolení, které znamená výjimku z tradice platící již 180 let.

Pětadvacetiletý Jatinderpal Singh Bhullar by měl nastoupit do strážní služby u paláce v tradiční červené uniformě, ale s turbanem místo čepice, již příští týden. Sikhům, kteří si nesmějí stříhat vlasy a vousy, přikazuje nošení turbanu jejich náboženství.

Gardisté strážící Buckinghamský palác nosí čepici z medvědí kůže od roku 1832 a jsou nezbytnou součástí fotografií turistů z celého světa.

Mluvčí ministerstva obrany o víkendu uvedla, že Bhullar dostal svolení nosit turban, stejně jako další sikhové v britských pozemních silách. Podle ní se však ještě má rozhodnout, jestli to skutečně udělá. Bhullar tak ale zřejmě učiní. "Plnit veřejné povinnosti v turbanu je pro mě největší ctí," řekl dnešnímu vydání listu The Sun.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nedělníku Mail on Sunday si Bhullarovi kolegové ze Skotského pluku z něj dělali kvůli celé záležitosti legraci. Bhullarova kaplanka Mandeep Kaurové řekla, že šlo ale především o neznalost a voják nepodal stížnost.

Sikhové v britské armádě

Velitel jeho jednotky podplukovník Robert Howieson gardistu ocenil. "Bude vítaným přírůstkem. Sikhští vojáci nosí turbany na přehlídkách již dávno," zdůraznil.

Bhullar pochází z Birminghamu a původním povoláním je zedník. Nejprve nastoupil u výsadkářů a loni se stal členem gardy.

Sikhové běžně bojují v britské armádě a turban mohou ve službě nosit přinejmenším od první světové války. V současnosti jich je v armádním sboru méně než 25. Také Bhullarův dědeček bojoval v britské uniformě za druhé světové války.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz