Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bush urazil novináře a omluvil se

Magazín

  9:30
WASHINGTON - Novinář položil prezidentu Bushovi na tiskové konferenci otázku. Ten zareagoval podrážděně kvůli jeho černým brýlím. Zanedlouho mu ale volal a omlouval se, že nevěděl o jeho oční chorobě. To je vše. Krátký příběh s příchutí happy endu.

Prezident George Bush. foto: ČTK

Americký prezident George Bush, který na tiskových konferencích často popichuje přítomné novináře, se ve středu omluvil jednomu z nich poté, co udělal narážku na to, že nosí tmavé brýle, přestože bylo značně zataženo.

Ukázalo se totiž, že reportér listu Los Angeles Times Peter Wallsten nosí tmavé brýle proto, že trpí bolestivou oční chorobou, napsala dnes agentura AP.

Bush vyzval Wallstena, který mu položil otázku, zda by ji nepoložil ještě jednou bez tmavých brýlí na očích. "Upozornění pro diváky: není tu žádné slunce," zdůraznil Bush do přítomných televizních kamer. V USA je totiž v určitých kruzích považováno za neslušnost, když si lidé, kteří spolu jednají, neumožní vidět do očí, tedy nesundají tmavé brýle.

Přecitlivělost na světlo
Teprve později se Bush dozvěděl, že Wallsten potřebuje tmavé brýle mít na očích trvale, protože trpí Stargardtovou chorobou. Jde o degenerativní onemocnění centrální části oční sítnice, takzvané žluté skvrny.

Postižený je dokonce i v zamračených dnech přecitlivělý na světlo, které mu způsobuje bolest a dále snižuje vidění. Toto onemocnění ale většinou nevede k úplné ztrátě zraku, zůstává vidění mimo centrální makulu.

Později během dne Bush Wallstenovi zatelefonoval na mobil a omluvil se mu, že o jeho chorobě nevěděl. Novinář jej přerušil a řekl, že prezident se nemusí omlouvat, protože on se necítí uražen a ví, že nikomu v Bílém domě o své chorobě neřekl.

"Já vás, chlapce od novin, popichuji v dobrém," řekl podle Wallstena Bush. Novinář mu prý odpověděl: "Rozumím vám, ale nechci, abyste kvůli tomu se mnou zacházel jinak než s ostatními." Prezident mu na to řekl, že s ním jinak zacházet nebude, a Wallsten jej poté vybídl, aby novináře "popichoval i nadále". Bush mu to prý slíbil, dodal jen, že jej bude příště "popichovat jinak".

Wallsten telefonát charakterizoval jako "opravdu skvělý rozhovor". Jediný důvod ke stížnosti vidí v tom, že Bush na tiskovce neodpověděl na jeho otázku. Ptal se jej totiž, jak je to s věrohodností Bílého domu poté, co se jeden z nejbližších prezidentových poradců Karl Rove "namočil" do aféry s únikem informací o tajné agentce Ústřední zpravodajské služby (CIA). Bush pouze řekl, že se nebude vyjadřovat k případu, který není ještě dořešen.

Autoři: ,

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...