Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čáp, prostřelený skrz naskrz šípem, se uhnízdil v Polsku. V létání mu nic nebrání

Čáp, prostřelený skrz naskrz šípem, se uhnízdil v Polsku. Šíp mu v létání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čáp, prostřelený skrz naskrz šípem, se uhnízdil v Polsku. Šíp mu v létání... | foto: Bociany.pl/Facebook

Varšava Rozruch v okolí polského města Kielce vyvolal čáp, viditelně prostřelený skrz naskrz šípem. „Pomoci se mu zatím nedá,“ tvrdí experti. Šíp je nejspíše památka na přezimování v Africe, nebrání však čápovi v létání, jak svědčí i přelet do hnízda ve vsi Wilczkowice ve středu Evropy.

„Pro ptákovo dobro by bylo nejlépe šíp rychle vytáhnout. Čáp ale nechce spolupracovat a nechat se chytit,“ uvedl na sociální síti spolek milovníků čápů. „Je v dobrém stavu, nekrvácí, krmí se,“ řekla listu Gazeta Wyborcza Magdalena Berezowská z nadace na ochranu přírody. 

30.července 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 31.července 2018 v 13:53

Bocian biały przebity strzałą pojawił się w Wilczkowicach (powiat Konecki) województwie świętokrzyskim. Złowroga pamiątka z pobytu na zimowisku przeszywa ciało ptaka, co o dziwo nie przeszkadza mu aktywnym lataniu. Dla dobra ptaka najlepiej byłoby szybko wyciągnąć strzałę. Bocian jednak nie chce współpracować….i dać się złapać. Prosimy o informację, gdy ktoś z Państwa zaobserwuje tego osobnika. W przeszłości były odnotowane podobne obserwacje i próby odłowu ptaka lotnego kończyły się niepowodzeniem.
Fot. Adam Nowak

Podobný případ se už stal v roce 2006 a tehdy se o čápa prostřeleného šípem zajímalo celé Polsko. Ptákovi se lidé pokoušeli pomoci, ale nenechal se chytit. Do polského hnízda se vrátil i následující rok.

„Není šance chytit čápa, který létá. Jen by se mu mohlo ublížit. Kdyby ho uspali, zřítil by se z hnízda,“ varoval Janusz Wróblewski, který vede útulek pro zvířata. „Určitě (čáp) pociťuje jisté tělesné nepohodlí, ale neoslabilo jej natolik, aby nemohl normálně fungovat,“ ujistil.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!