Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čáp, prostřelený skrz naskrz šípem, se uhnízdil v Polsku. V létání mu nic nebrání

Magazín

  6:30
Varšava - Rozruch v okolí polského města Kielce vyvolal čáp, viditelně prostřelený skrz naskrz šípem. „Pomoci se mu zatím nedá,“ tvrdí experti. Šíp je nejspíše památka na přezimování v Africe, nebrání však čápovi v létání, jak svědčí i přelet do hnízda ve vsi Wilczkowice ve středu Evropy.

Čáp, prostřelený skrz naskrz šípem, se uhnízdil v Polsku. Šíp mu v létání nevadí. foto: Bociany.pl/Facebook

„Pro ptákovo dobro by bylo nejlépe šíp rychle vytáhnout. Čáp ale nechce spolupracovat a nechat se chytit,“ uvedl na sociální síti spolek milovníků čápů. „Je v dobrém stavu, nekrvácí, krmí se,“ řekla listu Gazeta Wyborcza Magdalena Berezowská z nadace na ochranu přírody. 

30.července 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 31.července 2018 v 13:53

Bocian biały przebity strzałą pojawił się w Wilczkowicach (powiat Konecki) województwie świętokrzyskim. Złowroga pamiątka z pobytu na zimowisku przeszywa ciało ptaka, co o dziwo nie przeszkadza mu aktywnym lataniu. Dla dobra ptaka najlepiej byłoby szybko wyciągnąć strzałę. Bocian jednak nie chce współpracować….i dać się złapać. Prosimy o informację, gdy ktoś z Państwa zaobserwuje tego osobnika. W przeszłości były odnotowane podobne obserwacje i próby odłowu ptaka lotnego kończyły się niepowodzeniem.
Fot. Adam Nowak

Podobný případ se už stal v roce 2006 a tehdy se o čápa prostřeleného šípem zajímalo celé Polsko. Ptákovi se lidé pokoušeli pomoci, ale nenechal se chytit. Do polského hnízda se vrátil i následující rok.

„Není šance chytit čápa, který létá. Jen by se mu mohlo ublížit. Kdyby ho uspali, zřítil by se z hnízda,“ varoval Janusz Wróblewski, který vede útulek pro zvířata. „Určitě (čáp) pociťuje jisté tělesné nepohodlí, ale neoslabilo jej natolik, aby nemohl normálně fungovat,“ ujistil.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...