Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi oslavili Velikonoční pondělí pomlázkou

Magazín

  13:34
PRAHA - Velikonočním pondělím vrcholí svátky Kristova Vzkříšení a jara, od rána malí i starší koledníci chodili na pomlázku, "vyšupat" své přítelkyně a sousedky, aby je "omladili".

Pomlázky. foto: Galgonek Vladislav ČTK

Pomlázka se nejčastěji plete ze šesti vrbových proutků, lze se setkat i se složitějšími osmiproutkovými, anebo s méně sofistikovanými čtyřproutkovými.

Není výjimkou, že v současnosti koledníci navštěvují domácnosti cizích lidí či se nebojí říct o koledu někomu na ulici. V Praze na Starém Městě byly mnohé zahraniční turistky překvapeny, proč kolem nich pobíhají děti, šlehají je a hodují.

Podle tradiční představy se pomlázkou mají vyšupat ženy a dívky, aby v následujícím roce byly zdravé a plodné. Podle některých interpretací se přes pozadí pomlázkou ženy častují, aby se intimní partie prokrvily a zvýšila se sexuální žádostivost. Jako odměna za "omlazení" se často berou obarvená či malovaná vejce, jejich čokoládové napodobeniny nebo figurky. Zletilí muž často očekávají jako odměnu tvrdý alkohol.

Vejce bývá ve všech kulturách symbolem nového života, v ruských pohádkách je například nesmrtelná zrůda poražena právě vajíčkem. V některých mytologiích je z vejce stvořen svět, oblohu vytvoří horní část skořápky, zemi dolní.

V Česku se obvykle barví na červeno, modro nebo zeleno potravinářskými barvami dostupnými v ochodech. Červená je navíc spojována s krví a životem a červené vejce má tak podle tradice dvojnásobnou životní sílu.

Velikonoční koledou vrcholí křesťanské svátky Vzkříšení Ježíše Krista. Zatímco velikonoční liturgie vychází z biblického Zmrtvýchvstáním, které se slaví v neděli, pondělní "šupání" má své kořeny v pohanských svátcích jara. Podle křesťanské víry po svém Ukřižování Kristus vstal z mrtvých, aby lidstvo vykoupil z dědičného hříchu.

Nejstarší zmínky o pomlázce se datují do středověku, ale ještě v novověku nebyla tradice rozšířena do všech částí Čech a Moravy; v jižních Čechách koledníci ještě v 19. století chodili bez pomlázky. Nejstarší kraslice, malované vejce, byla nalezena na Brněnsku a pochází z 11. století.  

Vedle "šupání" patřilo k tradičním zvykům o Velikonocích především na severní Moravě polévání vodou a ponořování do řeky. Mezi lidové zvyky patřilo tzv. "rajtování", velikonoční jízda na koních, která v neděli ohlašovala Kristovo Vzkříšení. Zvyk se stále udržuje v Lukavci a Novém Dvoře

V Telči vyrazili členové horáckého folklorního souboru Podjavořičan na "hodovačku" v tradičních krojích. Telč má tu zvláštnost, že každý přestupný rok mohou jít "vyplácet" i místní děvčata.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat