Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Češi podpořili frontou na záchod stavbu toalet v chudých zemích

Magazín

  18:17aktualizováno  19:59
PRAHA - Asi stovka převážně mladých lidí se postavila do symbolické fronty na záchod, který organizátoři z Dětského fondu OSN (UNICEF) umístili na vltavské nábřeží parku Kampa v Praze. Provizorní toaleta měla upozornit českou veřejnost na problémy se zásobováním pitnou vodou a na chybějící hygienické zázemí v chudých zemích světa.

Charitativní akci Nejdelší fronta na WC přišla na pražskou Kampu podpořit stovka lidí. foto: ČTK

Několik desítek metrů dlouhá fronta se současně zapsala do české verze Guinnessovy knihy rekordů.

Organizátoři počítali s větším počtem účastníků
"Je to možná trochu úsměvné a trochu recese, nicméně jde o velmi závažný problém, protože každý den zemře ve světě kolem čtyř tisíc dětí, které nemají možnost pít čistou vodu anebo přijít třeba na takovouto krásnou toaletu," uvedla na začátku akce ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Charitativní akci Nejdelší fronta na WC přišla na pražskou Kampu podpořit stovka lidí.

Na Kampě se v jedné řadě za sebou seřadilo devadesát lidí, i když organizátoři původně počítali s mnohem větší podporou. "S účastí jsme celkem spokojeni, i když samozřejmě lidí mohlo přijít více," uvedla Gomba.

Na Facebooku akci podpořilo 300 lidí
Charitativní akci přitom přislíbilo na internetové sociální síti Facebook osobně podpořit téměř tři stovky lidí, z nichž ale většina nedorazila.

"Měli jsme již dříve zkušenost, že lidé něco slíbí, ale nakonec slib nesplní," postěžovala si šéfka české pobočky UNICEF.

UNICEF pro tuto akci vyrobil dřevěnou "kadibudku", jejíž dveře zdobilo vyřezávané srdíčko. Stavba nebyla funkční, ale posloužila k výběru symbolické desetikoruny, která se dovnitř vhazovala právě tímto typickým otvorem. Toaletu pak obklopovaly informační panely s fotografiemi otřesných podmínek, v nichž obyvatelé Afriky a Asie vykonávají své hygienické potřeby. Nechyběly zde ani obrázky projektů, které tam UNICEF již dříve podpořil.

Postavit se do fronty a vhodit do "kadibudky" minci se rozhodli především mladí lidé. "Chtěli jsme pomoct chudým dětem, aby měli pitnou vodu, takže jsme tady a stojíme ve frontě," řekla ČTK dvojice studentů u Litvínova.

Někteří účastníci měli s chudobou své zkušenosti
Někteří z nich měli dokonce s chudobou a nedostatkem sanitární techniky a pitné vody osobní zkušenost. "Před třemi lety jsem sama navštívila Bhútán a zažila, v jaké bídě tam místní děti žijí. Šlo o horské oblasti, kde jsou problémy se záchody opravdu veliké. Viděla jsem to na vlastní oči, a proto jsem tady," svěřila se mladší žena z Prahy.

Zážitky s primitivními hygienickými podmínkami v Asii měla i moderátorka Jana Adamcová, která si na Kampu našla cestu se svým manželem, režisérem Jiřím Adamcem. "Strávila jsem před deseti lety jeden den v Thajsku mezi horskými kmeny, což je přesně taková lokace, kterou si představím v souvislosti s touto akcí, protože za záchod jim sloužil prales," vysvětlila Adamcová.

Vybrané peníze podpoří výstavbu školních latrín ve Rwandě. Užitek mají přinést i mnichům buddhistických klášterů v Bhútánu, do kterých se zavádí pitná voda.

Ve světě každoročně umírá podle UNICEF téměř deset milionů dětí ve věku do pěti let. Z nich 1,7 milionu, tedy více než 4000 dětí denně, zabijí průjmová onemocnění způsobená užíváním závadné vody a nedostatkem sanitárních zařízení a hygieny. S nedostatkem vody denně bojuje 1,1 miliardy lidí, z toho 400 milionů dětí.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...