Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi prý pověrčiví nejsou. Svatbu v pátek 13. přesto nechtějí

Magazín

  6:30
PRAHA - Ačkoli Češi tvrdí, že pátek třináctého je den jako každý jiný, třetina z nich by raději odložila plánovanou operaci. Téměř polovina by se v tento den neodvážila uvažovat o svatbě. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali. Podle statistik České pojišťovny pátek třináctého smolným dnem není.
Pátek 13. - ilustrační foto

Pátek 13. - ilustrační foto foto: Shutterstock

"I když se vše snažíme rozumně vysvětlit a trváme na tom, že nejsme pověrčiví, stejně si v pátek s datem třináctého dáváme větší pozor," shrnul výsledky průzkumu ředitel produktového managementu Generali Jiří Střelický.

ČTĚTE TAKÉ:

 Na 80 procent respondentů považuje pátek třináctého za den stejný jako všechny ostatní. Pouhých šest procent dotazovaných se domnívá, že jde o den nebezpečný, za nešťastný jej považuje sedm procent a naopak za šťastný také sedm procent.

Smolný pátek? Neřešíme, tvrdí Češi

Češi zřejmě pověrčiví nejsou. Alespoň to o sobě tvrdí 61 procent účastníků průzkumu. Pověrčivost v souvislosti s pátkem třináctého připouští jen 14 procent z nich, ostatní to prý neřeší. Jen čtyři procenta lidí jsou nervózní, když musí sedět ve třinácté řadě nebo být třináctým stolovníkem. Takovou situaci vůbec neřeší 53 procent a 43 procent rovnou odpovídá, že jim to nevadí. S letadlem bez třinácté řady či s hotelem bez třináctého patra se setkala desetina Čechů.

Pouze 19 procent zažilo v pátek třináctého nějakou nešťastnou událost. Na 35 procent zná někoho, kdo takovou smůlu měl. Ačkoli dlouhodobé statistiky Generali ukazují, že v pátek 13. způsobí Češi v zaměstnání mnohem více škod než v jiné dny, jen tři procenta lidí jsou ten den opatrnější v práci. Dalších sedm procent dává větší pozor na silnici, procento při sportu a 13 procent si raději dává pozor při všem, co v inkriminovaný den podniká. Podle většiny je ale zvýšená opatrnost zbytečná.

Jiná situace ovšem nastává, pokud se mají stejní respondenti rozhodnout, které důležité akce by si na pátek třináctého rozhodně neplánovali. Operaci by raději odložilo 37 procent, koupi auta 13 procent a závodění by se vyhnulo 14 procent lidí. Klíčové rozhodnutí by přesunulo na jiný den 34 procent a podpis zásadní smlouvy 16 procent dotázaných.

Cenné údaje statistik

Ze statistik České pojišťovny vyplývá, že pátek třináctého smolným dnem není a od běžných pátků se co do počti škod neliší. Dokazují to nejen pátky 13. loňského roku (13. ledna, 13. dubna a 13. července), ale i letošní první 'smolný den' 13. září. Ze zaběhnutého trendu vybočil jen pátek 13. května 2011, kdy se kouzlo tohoto dne významněji projevilo. Naštěstí však šlo pouze o anomálii, která se z dlouhodobého hlediska nepotvrdila.

"Z letošního zářijového pátku 13. evidujeme ve srovnání s běžnými pátky průměrný počet škod z úrazového pojištění, z pojištění motorových vozidel jsme dokonce lehce pod průměrem," řekl mluvčí ČP Tomáš Zavoral. Může to ale podle něj být způsobeno i tím, že Češi jsou pověrčiví a že si v tento smolný den dávají nejen při pohybu na silnici větší pozor.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat