Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česká národní hrdost roste. Hlavně u mladých

Hokejové oslavy na Staroměstském náměstí v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejové oslavy na Staroměstském náměstí v Praze | foto: ČTK

PRAHA Téměř tři čtvrtiny Čechů jsou hrdé na to, že jsou českými občany. Po loňském výrazném propadu, kdy podíl lidí pyšných na občanství ČR klesl na historické minimum, tak hrdost Čechů opět vzrostla. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM.

Přibližně dvě třetiny lidí také cítí sounáležitost s Evropou, ale zájem o evropské občanství je menší. Mezi lety 1998 a 2010 kolísal podíl lidí pyšných na české občanství mezi 72 a 85 procenty. Loni se ale oproti roku 2010 prudce snížil ze čtyř pětin na přesně dvě třetiny Čechů, tedy na historicky nejnižší hodnotu. Letos se podíl hrdých Čechů opět dostal téměř ke třem čtvrtinám, od loňska vzrostl o pět procentních bodů na 71 procent.

Evropská hrdost

Většina Čechů se také cítí být Evropany. V listopadu loňského roku se míra pocitu sounáležitosti s Evropou dostala na nejnižší úroveň od roku 2005, kdy ji STEM začal měřit, ale letos zase rostla, stejně jako hrdost lidí na české občanství. Sounáležitost s Evropou nyní vyjádřilo v průzkumu STEM 68 procent dotázaných, o čtyři procentní body více než loni.

Agentura položila lidem i hypotetickou otázku, zda by stáli o dvojí občanství - ČR a Evropské unie. Takové možnosti by v současnosti využilo jen asi 40 procent Čechů, stejně jako loni.

Mladí a vzdělaní jsou hrdí

Kladný vztah k českému i evropskému občanství vyjadřují většinou lidé ve věku do 29 let, vysokoškolsky vzdělaní lidé, příznivci pravicových politických stran a nejčastěji ti, kteří by při opakovaném referendu hlasovali pro vstup Česka do EU.

Většina lidí hrdých na české občanství se současně cítí být Evropany. A ti, kteří jsou pyšní na občanství ČR, by také přijali občanství EU ochotněji než lidé s negativním názorem na české občanství. "Výzkum tak ukazuje, že česká a evropská identita se nejen nevylučují, ale navzájem posilují," uvedli pracovníci STEM.

Agentura prováděla průzkum v období od 27. října do 5. listopadu. Zúčastnilo se jej 1062 obyvatel České republiky starších 18 let.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...