Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká národní hrdost roste. Hlavně u mladých

Magazín

  7:00
PRAHA - Téměř tři čtvrtiny Čechů jsou hrdé na to, že jsou českými občany. Po loňském výrazném propadu, kdy podíl lidí pyšných na občanství ČR klesl na historické minimum, tak hrdost Čechů opět vzrostla. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM.

Hokejové oslavy na Staroměstském náměstí v Praze foto: ČTK

Přibližně dvě třetiny lidí také cítí sounáležitost s Evropou, ale zájem o evropské občanství je menší. Mezi lety 1998 a 2010 kolísal podíl lidí pyšných na české občanství mezi 72 a 85 procenty. Loni se ale oproti roku 2010 prudce snížil ze čtyř pětin na přesně dvě třetiny Čechů, tedy na historicky nejnižší hodnotu. Letos se podíl hrdých Čechů opět dostal téměř ke třem čtvrtinám, od loňska vzrostl o pět procentních bodů na 71 procent.

Evropská hrdost

Většina Čechů se také cítí být Evropany. V listopadu loňského roku se míra pocitu sounáležitosti s Evropou dostala na nejnižší úroveň od roku 2005, kdy ji STEM začal měřit, ale letos zase rostla, stejně jako hrdost lidí na české občanství. Sounáležitost s Evropou nyní vyjádřilo v průzkumu STEM 68 procent dotázaných, o čtyři procentní body více než loni.

Agentura položila lidem i hypotetickou otázku, zda by stáli o dvojí občanství - ČR a Evropské unie. Takové možnosti by v současnosti využilo jen asi 40 procent Čechů, stejně jako loni.

Mladí a vzdělaní jsou hrdí

Kladný vztah k českému i evropskému občanství vyjadřují většinou lidé ve věku do 29 let, vysokoškolsky vzdělaní lidé, příznivci pravicových politických stran a nejčastěji ti, kteří by při opakovaném referendu hlasovali pro vstup Česka do EU.

Většina lidí hrdých na české občanství se současně cítí být Evropany. A ti, kteří jsou pyšní na občanství ČR, by také přijali občanství EU ochotněji než lidé s negativním názorem na české občanství. "Výzkum tak ukazuje, že česká a evropská identita se nejen nevylučují, ale navzájem posilují," uvedli pracovníci STEM.

Agentura prováděla průzkum v období od 27. října do 5. listopadu. Zúčastnilo se jej 1062 obyvatel České republiky starších 18 let.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat