7. října 2017 6:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česká pošta vydá známku k jubileu cimrmanologů

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák s bustou Járy Cimrmana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák s bustou Járy Cimrmana | foto: Foto LN - Hynek Glos

„Česká pošta oslovila otce a syna Jaroslava a Michala Weigelovy, aby vytvořili ještě jednu cimrmanovskou známku, nyní k padesátiletému jubileu divadla,“ řekl spoluzakladatel divadla Zdeněk Svěrák. A jak je jejich zvykem, bude známka graficky zase pěkná, dodal.

„Cimrmanovu podobu neznáme, a tak se zřejmě opět odpíchli od busty, kterou kloboučník Lešner při napařování svých výrobků tak trestuhodně poničil,“ podotkl Svěrák. Na rozdíl od předchozí poštovní ceniny, která byla v roce 2014 kulatá, bude mít klasickou podobu.

Známka připomene půlstoletí od chvíle, kdy neznámí neherci představili při svém prvním veřejném vystoupení 4. října 1967 v Malostranské besedě v Praze hru Járy Cimrmana Akt. Když pak Zdeněk Svěrák odemykal doma dveře, manželce řekl, že příště to bude lepší, protože už nebudou mít takovou trému. Ona mu odpověděla: „Neblázni, vy to chcete hrát ještě jednou?“ Oba tehdy netušili, že se Akt dočká více než 750 repríz a další dvě inscenace divadla z celkem patnácti přesáhnou tisícovku.

Česká pošta oficiální vydání nachystala na tuto středu. Bude mít nominální hodnotu 16 korun. Jde o třetí známku s cimrmanovskými motivy. První dvě byly kulaté s jednou z možných podob českého génia, které se lišily barvou okraje a nominální hodnotou.

Supraphon začal nahrávat hry Divadla Járy Cimrmana v roce 1977. Svěrák a Smoljak získali v roce 2007 Milionovou desku. Loni v září vyšlo DVD Cimrman sobě aneb Odhalení pamětní desky z platiny. V rámci křtu dostalo divadlo Diamantovou desku za 1,630 000 prodaných zvukových nosičů.

Podle Svěráka zahrnula minulá sezona Divadla Járy Cimrmana spoustu akcí k tomuto výročí. „V matematice jsme většinou dost chabí, co nám před sedmi lety umřel Láďa Smoljak. A navíc se řídíme zásadou, kterou razil Jára Cimrman: že lépe je předčasně oslavit, než oslavy se nedožít. Ale v příštích dnech opravdu těch 50 let od našeho prvního představení uplyne,“ dodal.

Letos v červnu se cimrmanologové na jediný večer vrátili do Malostranské besedy a sehráli tu Akt. Připomněli tím okamžik, kdy poprvé předstoupili před publikum, ve kterém usedli vedle jejich kamarádů členové komise, kteří povolovali veřejná vystoupení.

„Pořád nás to baví,“ řekl dnes Svěrák. „Naše divácká obec je rozprostřena po celé republice, sahá i na Slovensko. Právě dnes vyjíždíme hrát na čtyři dny na Ostravsko. Opravdu se těším na každé představení, ale v okolí Ostravy a v Třebíči obzvlášť. Tam je totiž jistota, že to bude nejlepší publikum. Snad i proto, že je tam melanž různých lidí, kteří tam kdysi jezdili za prací z nejrůznějších koutů vlasti,“ dodal.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč