Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Českem se šíří nová móda: elektrokola

Elektrokolo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrokolo - ilustrační foto. | foto: www.e-cyklistika.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE Cyklisté sedí v restauraci a u piva čekají, až je konečně dojedou jejich méně zdatné polovičky. Tento zažitý obrázek z mnoha šumavských hospod se v letošním sezoně začíná pomalu měnit. A to kvůli nové módě elektrokol.

Pravověrní cyklisté se nad lidmi, kterým při šlapání pomáhá elektromotor, zatím jen shovívavě usmívají. V Česku i v ostatních evropských zemích přesto zažívají elektrická kola nevídaný rozmach. Prodeje těchto kol meziročně stoupají o stovky procent a na některé typy "elekrošlapadel" musí zákazníci čekat jako na luxusní auta.

"Opravdu už se stává, že hospoda je plná žen, které mají venku odstavená elektrokola a čekají na své zpocené muže na klasických bicyklech. Dřív tomu bylo přesně naopak," říká Martin Řezáč ze společnosti Lipno servis, provozující půjčovnu turistických potřeb.
Lipenská půjčovna začala letos vůbec poprvé nabízet turistům vedle klasických kol i bicykly s elektrickým pohonem, a to zejména kvůli zvýšené poptávce ze strany cizinců. "Nic jiného nám nezbývalo, protože ten zájem je opravdu velký," tvrdí Řezáč. Elekrokola si podle něj velmi často půjčují právě ženy, které s nimi hravě stačí svým mužům-sportovcům i při jízdě v kopcovitém terénu. A někdy je dokonce hravě předjedou.

Na novou módu bicyklů s přídavným elektromotorem přitom existují rozporuplné názory. "Kdo neujede ani pár kilometrů po městě na klasickém kole, už je na tom opravdu špatně," říká dvaaosmdesátiletý Josef Marek, který denně šlape do pedálů v Českých Budějovicích. Pokud si podle něj pomáhají elektromotorem při jízdě i lidé třeba o třicet let mladší než on, svědčí to o jejich naprosté lenosti nebo o tom, že podlehli další nové módě.
Vzrůstající zájem o tato kola připomíná zejména v západní Evropě a v poslední době i v Česku davové šílenství. A to i přesto, že jejich cena se pohybuje mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami.

Ve městech je elektrokolo rychlejší než auto
"Tato kola si většinou nekupují lidé pro sport, ale jako klasický dopravní prostředek," říká Jakub Ditrich ze společnosti Ekolo.cz. Firma v loňském roce prodala 750 bicyklů, což znamená více než stoprocentní meziroční nárůst. A letos poptávka znovu roste. "Na některé typy kol se musí čekat, až přijdou z výroby. Skladové zásoby jsme totiž doprodali za dva měsíce," říká Ditrich. Celkově by se podle něj mohlo letos v Česku prodat kolem 5000 elektrokol.

V Rakousku, Německu i dalších evropských zemích už kvůli nové módě vznikají speciální dobíjející stanice a další vymoženosti. Rakousko loni s 12 tisíci prodanými elektrobicykly zaznamenalo třistaprocentní meziroční nárůst a podobná čísla hlásí i další země. "Zhruba polovinu těchto kol si kupují lidé do města. Je to totiž při obvyklých dopravních zácpách mnohem rychlejší prostředek než auto a přitom takový cyklista nepřijede třeba na obchodní schůzku zpocený," tvrdí Ditrich.

Podle některých kritiků jsou ale elektrokola jen dalším krokem ke snaze lidí přestat se hýbat. I když lékaři tvrdí, že nejzdravějším pohybem je obyčejná chůze, právě tento způsob přesunu z místa na místo zažívá největší útlum.

"Pokud někdo jezdí na kole, zaplaťpánbů za to. Pravidelná chůze je však z hlediska pozitivních účinků na lidské zdraví prakticky nenahraditelná," řekl už dříve LN uznávaný tělovýchovný lékař Pavel Stejskal. Podle Světové zdravotnické organizace urazí dnes obyvatelé civilizovaných zemí takzvaně po svých v průměru jeden až dva kilometry za den, což je mnohonásobně méně než předchozí generace. Ještě před osmdesáti lety lidé při cestě do práce hravě překonávali na vlastních nohou třeba i patnáctikilometrovou vzdálenost.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?