Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Český hlavolam Tom Ball se chce stát nástupcem Rubikovy kostky

Vynálezce Zdeněk Blažek s hlavolamem Tom Ball. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vynálezce Zdeněk Blažek s hlavolamem Tom Ball. | foto: ČTK

PRAHA Premiéru si v Praze odbyl nový hlavolam Tom Ball, který by se podle záměru tvůrců měl stát zdatným nástupcem populární Rubikovy kostky. Hlavolam ve tvaru fotbalového míče má 50 otočných prvků umožňujících velký počet kombinací.

Vynálezce Zdeněk Blažek ho spolu s obchodními partnery dnes poprvé představil prostřednictvím médií širší veřejnosti.

Úspěch hlavolamu má podle Blažka zaručit vysoký počet herních kombinací, který je mnohem vyšší než u Rubikovy kostky. V nabídce bude rovněž několik variant hlavolamu podle stupňů složitosti. Hráči si tak mohou sami vybrat, které úrovni obtížnosti dají přednost. Velkou výhodou je také neomezená možnost grafické úpravy polí, čímž se může proměnit například ve firemní nebo fotbalový suvenýr.

Vznik hlavolamu inspirovala Rubikova kostka, s níž se Blažek poprvé seznámil v roce 1983. Pokusil se poté kvalitu tehdejšího světového hitu překonat. "Bylo to ode mě až drzost, že jsem se pokusil vymyslet něco lepšího," prohlásil dnes Blažek. Napadlo ho prý, že pokud chce vzor překonat, musí sáhnout po tvaru koule. Odtud vedla jen krátká cesta k myšlence využít klasického tvaru fotbalového míče. Povrch vynálezu pojmenovaného podle vynálezcova syna tvoří 12 pětiúhelníků a 20 šestiúhelníků. Kolem každého z pětiúhelníků lze volně otáčet přilehlou pěticí šestiúhelníků. Počet kombinací, které Tom Ball vytváří, je deset na šedesátou devátou. "Je až neskutečné, kolik kombinací míč umožňuje," upozornil Blažek.

Ke zvýšení popularity hry má přispět i soutěž o milion korun. Částku získá ten, kdo první složí v letošním roce nejtěžší variantu hlavolamu v čase pod tři minuty. Podrobné podmínky soutěže budou zveřejněny na webu www.tom-ball.eu.

Cestu Blažkova vynálezu k zákazníkům komplikovaly spory o patent na hlavolam, o nějž si už v roce 1997 zažádal u Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Po dvou letech uspěl a skutečně získal patentovou ochranu. Blažek však o patent přišel poté, co se ukázalo, že podobné technické řešení si již v roce 1983 někdo přihlásil v Německu. Vynálezce však tvrdí, že německá přihláška je pozdější padělek a že je obětí podvodu. Dnes Blažek uvedl, že jeho hlavolam je patentově chráněn i ve Spojených státech.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?