Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Čeští paraglidisté přeletěli v Nepálu po etapách 150 kilometrů

Magazín

  16:18
PLZEŇ - Dvacet hodin ve vzduchu, 150 kilometrů přeletů a na 200 kilometrů přechodů v náročných klimatických podmínkách a vysoké nadmořské výšce absolvovala v únoru v Nepálu čtveřice českých paraglidistů při bivakovém přeletu kolem himálajských vrcholů. Michal Krysta, Michal Šneiberg, Jiří Dlask a Jan Šmatera plánovali původně překonání českého výškového rekordu v paraglidingovém létání, to se ale nepodařilo.

Paragliding foto: Nepal XCReprofoto

 

"Před odletem jsme si dali mnohé cíle. Nakonec jsme dosáhli jen dílčích úspěchů. Počasí, které se neustále a nečekaně měnilo, bohužel nedovolilo vše, co jsme si naplánovali," řekl ČTK vedoucí expedice Krysta. "S odstupem času mohu konstatovat, že velikým úspěchem už je ten fakt, že jsme se všichni vrátili živí a zdraví. V místech, kde jsme létali, přišlo během letošní sezony o život již několik paraglidistů," podotkl.

Čeští paraglidisté v Nepálu

Bivakový let je považován za nejtěžší formu paraglidingového létání v horách. Spočívá v přeletech, kdy se odstartuje z jednoho místa, následuje co možná nejdelší let a přistání ve vhodné lokalitě. Pilot se snaží v horském proudění a termických stoupavých proudech získat dostatečnou výšku a využít ji k přeletu. Další den se letí dál. Čtveřice Čechů startovala ve výšce 4200 metrů ze základního tábora u osmitisícové Annapurny.

Už samotný start je problematický, ještě komplikovanější je přistání s těžkým vybavením v příkrém svahu plném kamení. Veškerou bagáž, včetně potravin, si museli paraglidisté vozit s sebou v zavazadlovém prostoru speciálně upravené sedačky. "Létali jsme se zátěží 27 kilo a bylo to znát. Všichni jsme si vyzkoušeli tvrdost přistání," popsal Dlask.

Čeští paraglidisté v Nepálu

Nejdelší vzdálenost překonaná ve vzduchu za jeden den byla 40 kilometrů, letci dosáhli výšky maximálně 4000 metrů. "Ve vzduchu jsme se několikrát potkali také s obrovskými orly, kteří měli rozpětí křídel 2,5 metru. Z takového setkání jsme byli hodně překvapeni nejen my, ale i orli," dodal Dlask.

Celou expedici NepalXC 2010 pořádali milovníci extrémních sportů prý čistě z radosti z pohybu v horách a překonávání obtížných překážek. "Expedice by měla sloužit k oživení zájmu o paragliding a outdoorové aktivity obecně nejen u pilotů, ale i široké veřejnosti," dodal Šneiberg.

Autoři: ,