Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Champagne zakázali po víně i sušenky

Magazín

  12:56
ŽENEVA - Švýcarskou vesnici Champagne rozhořčilo rozhodnutí francouzského soudu požadující, aby nepoužívala jméno obce nejen pro víno vypěstované v okolí, ale i pro tradiční sušenky vyráběné místním pekařstvím. Vesnice také musí vypnout své internetové stránky champagne.ch. Veškeré používání názvu Champagne ke komerčním účelům má totiž zákonem chráněna stejnojmenná vinařská oblast ve Francii.

Sušenky de Champagne, které by se z rozhodnutí francouzského soudu měly přejmenovat. foto: champagne.ch

"Jde jasně o francouzský imperialismus ve stylu George Bushe proti malé švýcarské vesnici, která nehodlá zmizet z povrchu zemského," řekl majitel pekárny Marc-André Cornu. Ten své sušenky dosud dával na trh pod názvem Recept ze Champagne. "Můj dědeček si v roce 1934 nedokázal představit, že taková krádež jména naší obce je vůbec možná," dodal. "Mám snad teď na krabice se svým zbožím psát 'Sušenky z obce X'?" ptal se rozhořčeně.

Uvozovky dolníPekař:
Uvozovky horníJde jasně o francouzský imperialismus ve stylu George Bushe proti malé švýcarské vesnici, která nehodlá zmizet z povrchu zemského.


Podle pařížského soudu, který na podnět vinařů ze Champagne záležitost rozhodoval, by používání termínu "de Champagne" pro sušenky "znevažovalo, znehodnocovalo a oslabovalo chráněné označení původu Champagne", a to bez ohledu na to, zda by sušenky byly vyráběny ve Francii nebo ve Švýcarsku.

Pekař Cornu byl odsouzen k symbolickému odškodnění ve výši jednoho eura (asi 25 Kč) ve prospěch sdružení champagneských vinařů a k zaplacení 10.000 eur (asi 250.000 Kč) soudních nákladů. Cornu však obratem prohlásil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Vinaři z této švýcarské vesnice se již dříve museli vzdát používání názvu "víno ze Champagne" pro své výrobky, které používali údajně odpradávna. Nárok na to jim ale omezila dohoda mezi Švýcarskem a Evropskou unií z roku 2004, přestože staré dokumenty prokazují, že v okolí švýcarské Champagne se pěstovalo víno již ve středověku. "Všichni historici potvrzují, že název naší obce existuje už od roku 885, tedy mnohem dříve, než se objevil název Champagne ve Francii," zdůrazňuje švýcarská vesnice.

Potíže s "šampaňskou lobby" měl v 90. letech i proslulý francouzský návrhář Yves Saint Laurent kvůli svému parfému Champagne. Nakonec jej přejmenoval na Yvresse (slovní hříčka spojující výrobcovo křestní jméno s francouzským výrazem pro opilost (ivresse).
Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč