Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chaty Na Tokáni jsou neopravitelné, mohly by se postavit nové

Magazín

  5:00
RYNARTICE - Před třemi měsíci shořely v Národním parku České Švýcarsko u Rynartic na Děčínsku dvě historické chaty, které jsou kulturní památkou. Podle zástupce firmy Bohemian outdoor sports, jež chaty vlastní, jsou objekty neopravitelné, chtěl by postavit nové.

Hořící chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko foto: Twitter HSZ Ústeckého kraje

„Zatím čeká na výsledky vyšetřování, poté zkontaktuje pojišťovny,“ řekl představitel firmy, který si přál zůstat v anonymitě. Podle odhadů policie způsobil oheň na chatách z 30. let minulého století škodu 23 milionů korun.

Vlastník nyní místo, kde dříve chaty stály, zabezpečuje. „Musíme zabezpečit areál, aby někdo někam nespadl, neublížil si,“ řekl zástupce firmy s tím, že nebezpečí představují kupříkladu sklepy. Z první chaty zbyl jen komín, z druhé obvodové zdi a měděná střecha, kde majitel zazdil dveře a okna. Doplnil, že ani jeden z domů již nelze opravit.

Hasiši likvidují požár chat v NP České Švýcarsko
Oheň zcela zachvátil dřevěné objekty soukromého majitele, rozšířil se i do lesa...

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Bývalá hájovna a skupina přilehlých objektů byly postaveny v alpském stylu. Podle vlastníka chat na místo neštěstí jezdí ještě více turistů než před požárem. „Lidé jsou zvyklí sem jezdit,“ uvedl majitel, který zřídil u objektů stánek s občerstvením a půjčuje turistům koloběžky.

Policisté požár stále vyšetřují. „Vyšetřování stále pokračuje, čekáme na znalecké posudky,“ řekl mluvčí děčínské policie Daniel Vítek.

Podle Antonína Kadlece z Národního památkového ústavu se provedla základní dokumentace. „Teď se čeká na majitele a jeho rozhodnutí, co s tím budou chtít dělat,“ dodal Kadlec. Majitel se chce s památkáři, Národním parkem i chráněnou krajinnou oblastí na dalších krocích domluvit.

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko