Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chaty Na Tokáni jsou neopravitelné, mohly by se postavit nové

Magazín

  5:00
RYNARTICE - Před třemi měsíci shořely v Národním parku České Švýcarsko u Rynartic na Děčínsku dvě historické chaty, které jsou kulturní památkou. Podle zástupce firmy Bohemian outdoor sports, jež chaty vlastní, jsou objekty neopravitelné, chtěl by postavit nové.

Hořící chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko foto: Twitter HSZ Ústeckého kraje

„Zatím čeká na výsledky vyšetřování, poté zkontaktuje pojišťovny,“ řekl představitel firmy, který si přál zůstat v anonymitě. Podle odhadů policie způsobil oheň na chatách z 30. let minulého století škodu 23 milionů korun.

Vlastník nyní místo, kde dříve chaty stály, zabezpečuje. „Musíme zabezpečit areál, aby někdo někam nespadl, neublížil si,“ řekl zástupce firmy s tím, že nebezpečí představují kupříkladu sklepy. Z první chaty zbyl jen komín, z druhé obvodové zdi a měděná střecha, kde majitel zazdil dveře a okna. Doplnil, že ani jeden z domů již nelze opravit.

Hasiši likvidují požár chat v NP České Švýcarsko
Oheň zcela zachvátil dřevěné objekty soukromého majitele, rozšířil se i do lesa...

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Bývalá hájovna a skupina přilehlých objektů byly postaveny v alpském stylu. Podle vlastníka chat na místo neštěstí jezdí ještě více turistů než před požárem. „Lidé jsou zvyklí sem jezdit,“ uvedl majitel, který zřídil u objektů stánek s občerstvením a půjčuje turistům koloběžky.

Policisté požár stále vyšetřují. „Vyšetřování stále pokračuje, čekáme na znalecké posudky,“ řekl mluvčí děčínské policie Daniel Vítek.

Podle Antonína Kadlece z Národního památkového ústavu se provedla základní dokumentace. „Teď se čeká na majitele a jeho rozhodnutí, co s tím budou chtít dělat,“ dodal Kadlec. Majitel se chce s památkáři, Národním parkem i chráněnou krajinnou oblastí na dalších krocích domluvit.

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat