Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chce zpátky do Ameriky

Magazín

  8:55
LOS ANGELES - Francouzsko-polský uznávaný režisér Roman Polanski požádal v úterý soud v Los Angeles, aby ho zprostil obvinění z nezákonného pohlavního styku s nezletilou dívkou. Polanského právní zástupci uvedli, že by tak mělo být učiněno na základě pochybení žaloby a soudu. Kancelář státní prokuratury v Los Angeles zatím věc nijak nekomentovala, jak uvedla agentura Reuters.

Roman Polanski foto: AFP

Pětasedmdesátiletý držitel Oscara uprchl v roce 1978 ze Spojených států, aby se vyhnul dlouholetému vězení, jež mu hrozilo poté, co se přiznal k nezákonnému pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou.

Polanského právníci tvrdí, že mají nové důkazy, ke kterým je dovedl letos uvedený dokumentární film o režisérově aféře. Vyplývá z nich, že režisér neměl tehdy v Los Angeles spravedlivé trestní řízení.

Doposud žije v Paříži
Polanski původně čelil několika obviněním, včetně znásilnění. Uzavřel však s prokuraturou dohodu a byl uznán vinným jen v jednom ze šesti bodů obžaloby. Nejprve byl odsouzen ke třem měsícům v kalifornském vězení, kde strávil sedmačtyřicet dní a podroboval se psychiatrickým prohlídkám.

Po schůzce jeho právníků se soudcem 31. ledna 1978, na níž se soudce nechal slyšet, že ho pošle za mříže, se rozhodl Spojené státy opustit. Odletěl do Londýna a pak do Francie, kde od té doby žije. Má francouzské občanství a nemůže být vydán do Spojených států.

Je zločincem na útěku. Nepřijel ani převzít Oscara
Po třiceti letech kalifornská justice stále považuje Polanského za zločince na útěku. Nikdy se proto do Spojených států nevrátil a nejel si ani v roce 2003 převzít Oscara za nejlepší režii proslulého snímku Pianista (v hlavní roli s Adrienem Brodym, který rovněž obdržel Oscara - za hlavní mužskou roli).

Kromě Oscara získal Polanski za svou tvorbu mnohá další ocenění. Jeho poslední snímek, film Oliver Twist, natočený v roce 2005, byl vyroben v barrandovských studiích.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!