Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chcete pilotovat Airbus 320? V Praze můžete

Magazín

  15:00
Létání s Airbusem 320 už není výsadou jen zkušených pilotů. Přistát si s tímto strojem si může zkusit prakticky kdokoliv. Simulátor pilotní kabiny se nachází v samém centru Prahy a dosednout můžete na některém z 24 tisíc letišť po celém světě.

První letecký simulátor Airbusu 320 v Praze. Se stojem si může zkusit přistát prakticky kdokoliv. foto: ČTK

Majitel společnosti iPilot, která simulátor provozuje, Wolfram Schleuter ale zdůrazňuje, že třeba už dvě lekce v simulátoru pomohou také těm, kteří se chtějí zbavit zažitého strachu z pobytu v letícím dopravním letadle.

"Lidi se bojí neznámého a často se uklidní, když zjistí, jak piloti věci dělají," řekl Schleuter. Podobné simulátory kromě Prahy provozuje také v Londýně, německém Dusseldorfu a připravuje otevření dalších například v Dubaji.

Otevření simulátoru na Malé Straně se dnes zúčastnila i topmodelka Simona Krainová. "Je to hrozně těžké, ale je to zábava. Člověk se něco naučí a měla jsem fobii z lítání. Teď mi to přijde přirozené," řekla. Na karibském ostrově St. Marteen s ní na simulátoru přistával i hudebník Ondřej Soukup, který je vášnivým amatérským pilotem.

Modelka Simona Krainová a hudebník Ondřej Soukup v doprovodu instruktora (uprostřed) po přistání v kokpitu prvního leteckého simulátoru Airbusu 320.

Přistání dohlíží instruktor s leteckou licencí

Náklady na jeden simulátor a s ním spojené infrastruktury jsou podle Schleutera okolo 250 tisíc euro. Zákazníků však prý bude dost, protože o létání podle průzkumů sní 87 procent mužů. "A 87 procent žen jim kupuje dárky," podotkl podnikatel. Jeho iPilot ale cílí i na firemní zákazníky, možnost relativně levně se prolétnout s dopravním letadlem podle Schleutera může být součástí obchodních jednání či snahy utužit kolektiv spolupracovníků.

První letecký simulátor Airbusu 320 v Praze. Se strojem si můžete zkusit přistát.

Právě při podobné příležitosti dostal německý podnikatel, který dlouhodobě žije v Praze nápad na svůj nynější byznys. Jeho obchodní partner mu nabídl návštěvu simulátoru, který v Londýně využívaly aerolinky k výcviku svých pilotů. "Měl jsem pak úsměv od ucha k uchu, v krvi plno adrenalinu. A došlo mi, že kdyby byla návštěva levnější, přilákalo by to spoustu lidí," popisoval dnes Schleuter.

Spolu se zákazníkem je v kabině simulátoru vždy přítomen instruktor s leteckou licencí, který vysvětluje a s letem pomáhá. Ovládá také "červené tlačítko", kterým je možné simulaci zastavit například v případě hrozícího pádu. "Nabízíme pozitivní zážitky. Nechceme, aby nám zákazníci odcházeli vyděšenější než při příchodu," podotkl Schleuer se smíchem.

Autor: