Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chcete pilotovat Airbus 320? V Praze můžete

První letecký simulátor Airbusu 320 v Praze. Se stojem si může zkusit přistát prakticky kdokoliv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První letecký simulátor Airbusu 320 v Praze. Se stojem si může zkusit přistát prakticky kdokoliv. | foto: ČTK

Létání s Airbusem 320 už není výsadou jen zkušených pilotů. Přistát si s tímto strojem si může zkusit prakticky kdokoliv. Simulátor pilotní kabiny se nachází v samém centru Prahy a dosednout můžete na některém z 24 tisíc letišť po celém světě.

Majitel společnosti iPilot, která simulátor provozuje, Wolfram Schleuter ale zdůrazňuje, že třeba už dvě lekce v simulátoru pomohou také těm, kteří se chtějí zbavit zažitého strachu z pobytu v letícím dopravním letadle.

"Lidi se bojí neznámého a často se uklidní, když zjistí, jak piloti věci dělají," řekl Schleuter. Podobné simulátory kromě Prahy provozuje také v Londýně, německém Dusseldorfu a připravuje otevření dalších například v Dubaji.

Otevření simulátoru na Malé Straně se dnes zúčastnila i topmodelka Simona Krainová. "Je to hrozně těžké, ale je to zábava. Člověk se něco naučí a měla jsem fobii z lítání. Teď mi to přijde přirozené," řekla. Na karibském ostrově St. Marteen s ní na simulátoru přistával i hudebník Ondřej Soukup, který je vášnivým amatérským pilotem.

Modelka Simona Krainová a hudebník Ondřej Soukup v doprovodu instruktora (uprostřed) po přistání v kokpitu prvního leteckého simulátoru Airbusu 320.

Modelka Simona Krainová a hudebník Ondřej Soukup v doprovodu instruktora (uprostřed) po přistání v kokpitu prvního leteckého simulátoru Airbusu 320.

Přistání dohlíží instruktor s leteckou licencí

Náklady na jeden simulátor a s ním spojené infrastruktury jsou podle Schleutera okolo 250 tisíc euro. Zákazníků však prý bude dost, protože o létání podle průzkumů sní 87 procent mužů. "A 87 procent žen jim kupuje dárky," podotkl podnikatel. Jeho iPilot ale cílí i na firemní zákazníky, možnost relativně levně se prolétnout s dopravním letadlem podle Schleutera může být součástí obchodních jednání či snahy utužit kolektiv spolupracovníků.

První letecký simulátor Airbusu 320 v Praze. Se strojem si můžete zkusit přistát.

První letecký simulátor Airbusu 320 v Praze. Se strojem si můžete zkusit přistát.

Právě při podobné příležitosti dostal německý podnikatel, který dlouhodobě žije v Praze nápad na svůj nynější byznys. Jeho obchodní partner mu nabídl návštěvu simulátoru, který v Londýně využívaly aerolinky k výcviku svých pilotů. "Měl jsem pak úsměv od ucha k uchu, v krvi plno adrenalinu. A došlo mi, že kdyby byla návštěva levnější, přilákalo by to spoustu lidí," popisoval dnes Schleuter.

Spolu se zákazníkem je v kabině simulátoru vždy přítomen instruktor s leteckou licencí, který vysvětluje a s letem pomáhá. Ovládá také "červené tlačítko", kterým je možné simulaci zastavit například v případě hrozícího pádu. "Nabízíme pozitivní zážitky. Nechceme, aby nám zákazníci odcházeli vyděšenější než při příchodu," podotkl Schleuer se smíchem.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...