Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete začít nový život? Zkuste fingovaný pohřeb

Magazín

  7:00
BANGKOK - Provází vás smůla na každém kroku a chcete začít život znovu? Pak můžete jen závidět Thajcům, kterým nabízí jeden z místních chrámů nezvyklé řešení: "nacvičit" si vlastní smrt s předstíraným pohřbem včetně poležení v rakvi, píše agentura Reuters.
Rakev - ilustrační foto

Rakev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Chrám Pram Maní v provincii Nakchon Nájok asi 100 kilometrů severovýchodně od Bangkoku pořádá denně dva takové "pohřební rituály" - první přesně v 9:09 místního času a druhý devět minut po jedné hodině odpolední, protože devítku Thajci považují za šťastné číslo. Účastníci stojí před svými rakvemi, v rukou mají květiny a modlí se, aby je opustila smůla, a pak prosí o štěstí.

Mniši se modlí 'mrtvé'
Každý z nich zaplatil 180 bahtů (asi 100 korun) za květiny, bílou pokrývku a výslužku, kterou věnují mnichům. Nechybí v ní takové základní potřeby, jako je pasta na zuby, kartáčky či jídlo.

"Nejdřív se modlíme za 'mrtvé', aby ze sebe spláchli špatné věci. Ty odejdou, když mnich přetáhne pokrývku přes rakev," uvedl mnich Rin Manabúm, který v chrámu provádí ceremonie. "Mnich pak pokrývku obrátí a stáhne ji zpátky, aby přitáhl dobré věci. Nejdřív odeženeme smůlu, pak přitáhneme to dobré," dodal.

Zatímco účastníci leží v rakvích, mniši se modlí. A když lidé ze svých rakví znovu vystoupí, dostanou požehnání posvěcenou vodou.

Očista od smůly
Devětatřicetiletý policejní důstojník Krisda Netmaní rituál podstoupil, protože prý chtěl začít znovu po sérii pracovních neúspěchů. "Měl jsem letos smůlu. Jsem tu, abych ji zahnal a požádal o požehnání, aby znovu přišly dobré věci," řekl.

Jiní se obřadu účastní pravidelně. Dvaašedesátiletá venkovanka Ra Damtchaninová ho podstoupila už pošesté, protože doufá, že jí přinese dlouhý život. "Přeju si žít hodně dlouho se svými dětmi, sousedy, sestrami," prohlásila. "Přeju si hodně, hodně dlouho žít."

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat