11. listopadu 2011 11:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Cheopsova pyramida je zavřená, kvůli tajemnému datu

Nově objevené hroby stavitelů pyramid. V pozadí Cheopsova pyramida | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově objevené hroby stavitelů pyramid. V pozadí Cheopsova pyramida | foto: /Národní rada pro památky ČTK

Cheopsova pyramida v egyptské Gíze zůstane v pátek uzavřena pro veřejnost. Důvodem jsou zvěsti o ezoterických oslavách v souvislosti s "tajemným" datem 11.11. 2011.

Nejvyšší rady pro památky o tom rozhodla poté, co egyptští uživatelé internetu se domáhali toho, aby se slavnosti spojené se zajímavým datem uskutečnily právě v prostoru pyramidy, vysvětlil představitel rady Átif abú Zaháb.

Cheopsova pyramida, největší z těchto staveb v Egyptě, je stará přes 4500 let. Patří k sedmi starověkým divům světa, z nichž se jako jediná zachovala do dnešní doby. Stojí v Gíze nedaleko Káhiry a je jednou z nejnavštěvovanějších památek v zemi na Nilu.

Podle příznivců ezoterismu či numerologie neobvyklé číselné datum může vyvolat neobvyklé události. Tisíce adeptů ezoterismu měly v úmyslu v pátek cestovat třeba přes půl světa, aby právě na pyramidách sledovali obřady a tance.

Řada lidí přisuzuje číslu 11 paranormální vlastnosti, které prý nabízejí spojení s podvědomím. Další v něm vidí mystické vlastnosti, jež jsou podle nich pravidelně spojeny s katastrofami - dokládají to například teroristickými útoky z 11. září 2001 ve Spojených státech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz