Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlupáče Bruna zastřelili

Magazín

  12:07
MNICHOV - Mediálně známý medvěd Bruno, který pět týdnů putoval mezi Rakouskem a Německem, je mrtev. Dnes časně ráno ho zastřelili lovci poblíž Spitzigenského jezera v bavorském okrese Miesbach.

Pravděpodobně poslední snímek živého Bruna. foto: Anton HOETZELSPERGERAFP

"Problémový Bruno", jak jej německá a rakouská média pojmenovala, byl členem rodinné skupiny hnědých medvědů vysazených v italském národním parku Adamello-Brenta na jižních svazích Alp.

Z nejasných důvodů, údajně ve snaze najít si samičku, italskou rezervaci opustil a po klikaté trase dlouhé mnoho stovek kilometrů dospěl přes Rakousko do Německa. V regionu severních svahů Alp pak, zřejmě instinktivně, pendloval mezi rakouským a německým územím. Tím jednou spadal pod pravomoc bavorských, jednou tyrolských orgánů a pravomoci k jeho odchytu se rychle střídaly, z čehož medvěd jakoby těžil.

Po řadě neúspěšných pokusů ochránců zvířat medvěda chytit do pasti byla najata skupina finských lovců s psy cvičenými na stopování medvědů, avšak ani ti neměli větší štěstí. Bruno si nadále chodil pro potravu do blízkosti lidských obydlí, což odborníci považují za nepřirozené.

"Normální" divoký medvěd se lidem vyhýbá, ale Brunovy zvyky mimořádně zvyšovaly nebezpečí, že jednou napadne i člověka. Po neúspěchu pokusů o odchyt proto o víkendu daly bavorské i tyrolské orgány povolení Bruna "prostě odstřelit".

Nikdo nečekal, že se to stane tak brzy, když se lovcům dosud nepodařilo k medvědu ani pořádně přiblížit. Ještě v sobotu Bruna viděla skupina turistů na horských kolech, jak plave přes Soinské jezero v okrese Miesbach. Poté jej zahlédli tři pěší turisté, jak od jezera stoupá do přilehlých hor. Bruno byl složen dnes v 04:50 SELČ skupinkou lovců poblíž Rotwandu, asi 60 kilometrů jižně od Mnichova.
Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!