Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Churchillův nedopalek prodán za patnáct tisíc

Magazín

  12:07
Liverpool - Některé nedopalky se můžou časem pěkně zhodnotit. Například napůl vykouřený doutník, který údajně odhodil někdejší slavný britský premiér Winston Churchill, byl prodán na aukci za 365 liber, tedy přes 15.000 korun.

Winston Churchill foto: Reprofoto

Vzácný nedopalek koupil soukromý sběratel na aukci v Liverpoolu. Churchill jej prý kouřil 14. října 1950, když přijel na konferenci v Blackpoolu. Bylo mu řečeno, že v tanečním sále, kde měl pronést projev, se nesmí kouřit.

Zamáčkl tedy nedovolený doutník a podal jej strážníkovi Gilliesovi, který stál vedle něj. Gillies si nedopalek ponechal jako suvenýr. Uchovával se v jeho rodině až do chvíle, kdy se ho příbuzní rozhodli prodat.

Podle mluvčího aukčního domu Outhwaite and Litherland byl doutník prodán sběrateli z Liverpoolu za 365 liber. Svůj první doutník Churchill prý vykouřil v roce 1895 na Kubě, kam jej vyslala britská armáda jako pozorovatele. V roce 1947 po něm jeden kubánský výrobce doutníků pojmenoval svůj výrobek.

V loňském roce byla vydražena krabice na doutníky - údajně též náležející Churchillovi - za 8700 liber, tedy asi 360.000 korun.
Autoři: ,