Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Číňanka porodila holčičku, má dvě hlavy

Čínská siamská dvojčata. Holčičky mají jedno tělo a dvě hlavičky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská siamská dvojčata. Holčičky mají jedno tělo a dvě hlavičky | foto: Reuters

PEKING Jedno tělo, dvě hlavičky. V provincii S'-čchuan v jihozápadní Číně se narodila siamská dvojčata. Holčičky přišly na svět ve čtvrtek a podle lékařů by bylo prakticky nemožné je od sebe chirurgicky oddělit. Jejich prognózy na přežití se nyní lékaři pokoušejí odhadnout.

Dvojčata se narodila v nemocnici ve městě Suej-ning s porodní vahou čtyři kilogramy a výškou 51 centimetrů. Mají dvě páteře, dva jícny, dvě hlavy a také dvě levé srdeční komory; ostatní orgány mají společné.

"Zdravotně se dětem vede zatím dobře. Křičí normálně," řekl porodní lékař Čang Li-pin místnímu tisku. "Není možné je operativně oddělit. Mohou jen spolu žít, pokud budou mít štěstí," dodal podle agentury DPA.

V Číně se narodila dvojčata s jedním tělem a dvěma hlavičkami

Dvě ultrazvuková vyšetření během těhotenství vývojovou poruchu nezjistila. Teprve při podrobnějším vyšetření před porodem byly zpozorovány dvě hlavičky. Rodiče chtěli potrat, ale na to bylo už pozdě. Za týden přišly děti na svět císařským řezem.

Pětadvacetiletá matka Pao Čchiao-jing a otec Liao Kuo-ťün stejně jako další členové rodiny se nejprve zdráhali siamská dvojčata přijmout. Jedna z tet řekla médiím, že rodina řeší velké dilema, protože má sice děti ráda, ale neví, jak by s dvojčaty uměla v budoucnu zacházet.

V Číně se narodila dvojčata s jedním tělem a dvěma hlavičkami

Náhoda? Slavná siamská dvojčata se narodila před 200 lety
Název siamská dvojčata se rozšířil na počátku 19. století, když byla v západním světě medializována srostlá dvojčata v Thajsku, tehdy nazývaném Siam. Bratři Chang a Eng se narodili 11. května 1811 čínským rodičům v rybářské vesnici Meklong. Jejich matka už předtím porodila čtyři zdravé děti. Také porod chlapců údajně proběhal hladce normálním způsobem, protože byli velmi drobní. K překvapení všech byli srostlí v polovině hrudního koše. Britský obchodník Robert Hunter je v roce 1829 vyvezl do světa na velké turné, při kterém se předváděli zvědavému publiku.

Slavná siamská dvojčata se narodila v roce 1811.

Po deseti letech vystupování měli oba bratři našetřeno dost na to, aby se mohli usadit v USA, kde získali i občanství a přijali jméno Bunker. V roce 1843 se oženili se sestrami Yatesovými, s nimiž měli mnoho dětí (Chang deset a Eng 11). Po občanské válce zbankrotovali a začali se znovu živit veřejným vystupováním. Zemřeli v roce 1874 dvě hodiny po sobě.

Sourozenci Bunkerovi platí dodnes za nejslavnější siamská dvojčata na světě. Od narození srostlé byly i Růžena a Josefina Blažkovy, rodačky z jihu Čech, které žily v letech 1878 až 1922.

Celý příběh nejslavnějších dvojčat si můžete přečíst ve středu na serveru Lidovky.cz v rubrice Lidé

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....