14. července 2009 16:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínská nemocnice už nesmí léčit závislost na internetu elektrošoky

Přelet nad kukaččím hnízdem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přelet nad kukaččím hnízdem - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PEKING/PRAHA Čínské ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnici v provincii Šan-tung, aby přestala používat elektrošoky při léčbě mladých lidí závislých na internetu. Důvodem čínského rozhodnutí podle agentury AP je, že se neprokázala jejich účinnost.

Nemocnice pro mentální nemoci v Lin-i zařadila do čtyřměsíčního programu léčby závislých na internetu i šokovou terapii. Ta byla aplikována na téměř 3000 mladých lidí, napsal deník China Youth Daily s odvoláním na tamního vedoucího psychiatra Jang Jung-sina.

Podle ministerstva neexistují v Číně ani v zahraničí vědecké důkazy, že terapie elektrošoky pomáhá léčit internetovou závislost. Tato terapie je často užívána k léčbě těžkých depresí.

Elektrošoková terapie byla objevena v roce 1938. Protože tehdy neexistovaly žádné účinné léky na duševní choroby, elektrošoková léčba se zkoušela postupně na prakticky všechna duševní onemocnění.

"Ale ukázalo se, že je účinná pouze u depresí a u některých typů schizofrenického onemocnění," řekl tisku náměstek bohnické léčebny pro vědu, výzkum a vzdělávání Ivan David.

Elektrošoková terapie má podle něj rychlejší účinky než antidepresiva, používá se proto u nejzávažnějších forem deprese, kdy pacienti nejvíc trpí.

Zkrátí se tím doba léčení. "Nevím, že by v nějaké jiné indikaci byly elektrošoky účinné," řekl David.

Čínští psychologové uvádějí, že k příznakům závislosti na internetu patří připojení jedince k síti denně více než šest hodin - ať už osoba hraje hry nebo sleduje porno, místo aby se věnovala studiu či práci. A také hněv, když se dotyčnému nedaří se připojit.

Mluvčí nemocnice sdělil, že s touto terapií se přestalo ihned po ministerském upozornění. Kromě toho prý to byla jen část léčebného programu, který zahrnuje i léky a psychologickou poradnu. Pacientům se za něj účtuje 5500 jüanů (téměř 15.000 Kč) měsíčně.

Používání počítačů a internetu v Číně v posledních letech prudce vzrostlo zároveň s ekonomickým boomem v této nejlidnatější zemi na světě. Podle oficiálních údajů je na internetu závislých kolem deseti procent mladých uživatelů ve věku do 18 let, avšak jako klinický stav to uznáno není.

ČTK, Lidovky.cz