Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Církve pomůžou ruským exekutorům vymáhat dluhy

Pravoslavná církev - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravoslavná církev - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MOSKVA Nevrátíš-li půjčku, budeš se smažit v pekle. Tak by mohlo vypadat varování kazatele, které má dlužníky přispět k lepší platební morálce v Rusku. Zatímco dříve místní exekutoři používali služeb duchovních k nátlaku na dlužníky příležitostně, nyní věc dostává právní základ.

Příslušnou dohodu už úřady uzavřely s moskevským patriarchátem, který stojí v čele vlivné pravoslavné církve.

Kněží budou hlásat, že nesplacený dluh je pro křesťany stejný hřích jako krádež, objasnil v  listu The Moscow Times představitel exekučních úřadů pod podmínkou anonymity.

O uzavření obdobných dohod s muslimy a buddhisty se podle něj už jedná. Podle buddhistů, kteří věří v převtělování, může dluh zatížit karmu dlužníka, zatímco zadlužený vyznavač islámu nesmí vykonat pouť do Mekky, kterou by měl každý věřící za svého života vykonat.

Některým dlužníkům se však perspektiva, že budou káráni i z kazatelen, nezamlouvá. "Církev se nemá co starat, aby lidé spláceli své dluhy, a exekutoři nemají právo takto zneužívat církev," tvrdí bankovní manažer Gennadij Titov s nesplacenou půjčkou.

Podle průzkumu střediska VCIOM je zadluženo 26 procent ruských rodin. Více než polovina dotázaných, 52 procent, připustila, že je obtížné splácet úvěry během krize, zatímco 41 procent žádné potíže nepocítila.

Pravoslavná církev a stát mají k sobě tradičně blízko. Kněží v některých regionech kupříkladu v minulosti pomáhali strážníkům s prosazováním dopravních předpisů.

Na dlužníky mají ruští exekutoři ještě jednu páku - mohou jim zakázat vycestovat ze země. V registru dlužníků se zákazem cestovat se loni nacházelo 82.600 Rusů a dalších 28.0000 k nim přibylo jen v letošním prvním čtvrtletí. Neznamená to však, že cestovat automaticky nemůže každý dlužník, kupříkladu ze 100.000 Moskvanů, s nimiž mají exekutoři nyní co do činění, se v registru nachází přibližně 13 procent. Důvodem zákazu opustit Rusko nejčastěji bývají nezaplacené daně.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.